پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا ؛ امروز آغاز گردید

انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا ؛ امروز آغاز گردید

اؤیرنجى : انتخابات میان دوره ای سرنوشت ساز کنگره آمریکا از صبح امروز آغاز شد. میلیون ها آمریکایی امروز پای صندوق های رای می روند تا سرنوشت ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و ۳۶ کرسی فرمانداری از ۵۰ ایالت آمریکا را مشخص کنند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از رادیو فرانسه ؛ از ساعت های اولیه صبح روز سه شنبه ۶ نوامبر، درهای دفاتر رای گیری در شرق آمریکا به روی مردم باز شد و در حال حاضر صندوق های رای در ۲۶ ایالت به اضافه واشنگتن دی سی، به روی رای دهندگان گشوده است و در برخی از دفاتر صف های طولانی تشکیل شده است.

نتیجه این رای گیری مشخص خواهد کرد کدام یک از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه ، قدرت را در مجلس نمایندگان و مجلس سنا در درست خواهند گرفت.

گزارش ها حاکی از آن است که این دوره انتخابات میان دوره ای با شور و شوق بیشتری آغاز شده است و بیش از ۳۱ میلیون نفر رای خود را زودتر از روز انتخابات به صندوق های رای ریختند که این رقم در مقایسه با انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۴، ۲۲ میلیون نفر بیشتر است.

از این رو پیش بینی می شود، که مشارکت در انتخابات نیز به همین اندازه بالا باشد. بررسی زود هنگام همچنین بیانگر این است که جوانان و زنان نقش کلیدی در نتیجه انتخابات امروز خواهند داشت.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در این دوره از انتخابات، تنوع نامزدها از سوی هر دو حزب است. آنها سعی کردند با ورود نامزدهایی با گرایش های مختلف از جمله دگرباشان جنسی و زنان رنگین پوست، شور بیشتری در میان مردم ایجا د کنند تا بتوانند رای های بیشتری را از آن خود کنند.

بر اساس گزارش مرکز زنان آمریکایی در سیاست، در سراسر آمریکا کلا هشت زن رنگین‌پوست مقام اجرایی انتخابی دارند، یعنی چیزی حدود ۲/۵ درصد. اما در انتخابات امسال، ۱۰ درصد کل نامزدها و ۳۰ درصد نامزدهای زن در انتخابات برای پست‌های اجرایی ایالتی، زنان رنگین‌پوست‌اند. در انتخابات برای نماینده‌های قانون‌گذار هم، زنان بیش از هر دوره دیگر به رقابت نهایی رسیده‌اند.

در ایالت‌های میشیگان و مینسوتا، راشده طالب و الهان عمر، دو زن مسلمان از حزب دموکراتیک در آستانه راهیابی به کنگره‌اند. آنها در صورت پیروزی در انتخابات، اولین زنان مسلمان کنگره ایالات متحده آمریکا خواهند بود. دو زن سیاه‌پوست دیگر نیز به احتمال فراوان اولین زنان غیر سفیدپوست در کنگره ایالت خودشان خواهند شد.

یکی دیگر از دلایل پرشور بودن این دوره از انتخابات، به تلاش مضاعف دموکرات ها برای بازگشت به راس هرم قدرت در عرصه تصمیم گیری ها باز می گردد.

به گزارش رسانه های امریکایی، نتیجه این انتخابات برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا دست یافتن دموکرات‌ها به اکثریت در هر یک از این مجالس می‌تواند درها را برای آغاز تحقیقات در مورد جنبه‌های مختلف عملکرد دولت او باز کند و همین امر موجب شد تا بار دیگر باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا و ترامپ طی روزهای گذشته بار دیگر در کارزار های انتخاباتی مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

ترامپ، طی هفته های گذشته به بیشتر ایالت های آمریکا سفر کرد و مردم را تشویق کرد تا به جمهوری خواهان رای بدهند، او شب گذشته (۵ نوامبر) در ایالت ایندیانا، در جریان یکی از کارزارهای انتخاباتی خود تاکید کرد که سرنوشت تمام دستاوردهای او به این انتخابات بستگی دارد.

ناگفته نماند که علاوه بر انتخابات کنگره نزدیک به ۴۰ فرمانداری نیز به رای گذاشته می شود که خود می تواند پیامدهای گسترده ای در سراسر آمریکا در حوزه سیاست های ایالتی داشته باشد.

انتظار می رود نتایج اصلی رای گیری برای کنگره فدرال فردا اعلام شود.

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *