خانه / آذربایجان / انتشار تصاویری از وضعیت اسفبار دریاچه اورمیه و آمادگی رژیم ایران برای وداع با نگین آزربایجان!

انتشار تصاویری از وضعیت اسفبار دریاچه اورمیه و آمادگی رژیم ایران برای وداع با نگین آزربایجان!

 

اؤیرنجی : رئیس حوضه آبریز اورمیه در وزارت نیروی رژیم ایران اعلام کرد دیگر نمی‌توان همه دریاچه اورمیه را احیا کرد، اما با این حال ممکن است بخشی از دریاچه را بتوان نجات داد. این مقام مسئول گفت حتی تأمین آب آشامیدنی منطقه نیز دشوار شده است!

خبرگزاری حکومتی ایسنا نیز ضمن انتشار تصاویری از وضعیت اسفبار دریاچه اورمیه با تیتر «خشک شدن ۹۵درصد دریاچه اورمیه» نوشته: «با افزایش خطر خشک شدن کامل دریاچه اورمیه و بروز این فاجعه زیست‌محیطی، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که طوفان و بادهای نمکی به شعاع صدها کیلومتر بیشتر شهرهای شمالی، مرکزی و حتی شمال شرق ایران را در بر خواهد گرفت.»

بنا به نظر کارشناسان حوزه محیط زیست، خشک شدن دریاچه اورمیه زندگی بیش از ۱۴ میلیون نفر از ساکنین این حوزه را به خطر انداخته و مهاجرت اجباری ساکنین منطقه را در پی خواهد داشت.

بروز طوفان های نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه اورمیه و فعال شدن کانون های ریزگردها نه تنها مسئله مردم منطقه و کشور ایران بلکه یک تهدید زیست محیطی بین المللی محسوب میگردد..

به گفته کارشناسان حوزه محیط زیست ریزگردها و طوفان‌های نمکی فعال حاشیه دریاچه ارومیه می‌تواند تا ۵۰۰ کیلومتر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

فعالین آزربایجانی می گویند دولت رئیسی و حکومت ایران کوچکترین توجهی به حساسیت این موضوع ندارندو بطور کل اراده ای از طرف حاکمیت برای حل این بحران دیده نمیشود.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *