چهارشنبه - ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / انعکاس خبر “پلمپ انتشارات های کتاب های تورکی در ایران” توسط خبرگزاری آناتولی

انعکاس خبر “پلمپ انتشارات های کتاب های تورکی در ایران” توسط خبرگزاری آناتولی

اؤیرنجى : خبرگزاری آناتولی ترکیه که به عنوان یکی از معتبرترین خبرگزاری های ترکیه به زبانهای مختلف دنیا فعالیت می نماید خبر پلمپ کتابخانه ها و چاپخانه های کتابهای تورکی در ایران را انعکاس داد.

خبرگزاری «آنادولی» ترکیه گزارش داد که ؛ یک چاپخانه و کتابفروشی در ایران که کتاب‌هایی به «زبان تورکی» نشر و عرضه می‌کردند، به اتهام چاپ و فروش «کتاب‌های غیرقانونی» تعطیل شدند!

متن کامل خبرگزاری آناتولی در مورد تعطیلی انتشاراتی های کتابهای تورکی توسط رژیم ایران به شرح زیر است:

چاپخانه «تک درخت» و کتابفروشی «اندیشه نو» در ایران که کتاب‌هایی به زبان ترکی نشر و عرضه می‌کردند، به اتهام چاپ و فروش «کتاب‌های غیرقانونی» تعطیل شدند.

«براساس اطلاعات دریافتی خبرنگار “آناتولی”، چاپخانه تک درخت به اتهام «چاپ کتاب‌های غیرقانونی» تعطیل و احسان شکرخدایی، مدیر آن نیز ۳ ماه پیش بازداشت و روانه زندان شد.

همچنین کتابفروشی اندیشه نو به اتهام «فروش کتاب‌های غیرقانونی» به مدت یک ماه تعطیل و مسئول آن هم به پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۳۰۰۰ دلار محکوم شد.

چاپخانه تک درخت به زبان ترکی در زمینه‌های ادبیات، تاریخ، پژوهش و علوم کتاب نشر و کتابفروشی اندیشه نو نیز کتابهای ترکی عرضه می کرد.

مقامات ایرانی هنوز در این زمینه اظهار نظری نکرده‌اند. اما شهروندان ترک زبان این تصمیم را بخشی از فشارها بر ترک‌ها و زبان ترکی در روزهای اخیر در ایران می‌دانند.»

قابل ذکر است که ؛ هفته گذشته ماموران قضایی رژیم ایران با مراجعه به محل انتشارات «اندیشه نو»، ناشر کتاب به زبان تورکی آزربایجانی در تهران، بدون توضیح خاصی تنها به دلیل فروش کتاب به زبان تورکی اقدام به پلمپ محل مذکور نموده بودند.

چاپخانه “تک درخت” نیز به اتهامی مشابه به تعطیلی کشانده شده و مدیر این انتشاراتی به زندان منتقل شده است!

بیشتر بخوانید

انفجار شدید خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه در نزدیکی مرز بازرگان!

اؤیرنجى : رسول نوری‌نسب، رییس اداره گاز ماکو در آزربایجان‌ غربی از انفجار خط لوله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *