جمعه - ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / ایجاد دو پایگاه نظامی جدید در زنگه زور توسط روسیه!

ایجاد دو پایگاه نظامی جدید در زنگه زور توسط روسیه!

اؤیرنجى : خبرگزاری اینترفکس به نقل از پاشینیان در سخنرانی خود در پارلمان ارمنستان با اشاره به پایگاه‌های موجود روسیه در ارمنستان، گفت «دو پایگاه نظامی روسیه در منطقه سیونیک [زنگه‌زور] تأسیس شد.»

طبق اخبار موجود در مطبوعات آزربایجان، این پایگاه نظامی در نزدیکی سیسیان در استان زنگه‌زور واقع شده است. تخمین زده می‌شود که هلی‌کوپترهای متعلق به نیروی هوایی روسیه و چندصد سرباز روسی در پایگاه مستقر شده‌اند.

روسیه متحد ارمنستان است، جمهوری فقیر شوروی سابق که کمتر از ۳ میلیون نفر جمعیت دارد. مسکو در حال حاضر دارای یک پایگاه نظامی در شمال غربی ارمنستان است و طبق توافق نامه‌ای که به جنگ سال گذشته در این منطقه خاتمه داد، ۲۰۰۰ نیرو را، تحت عنوان نیروهای حافظ صلح به قره باغ اعزام کرد.

پاشینیان گفت: «این یک ضمانت امنیتی برای منطقه سیونیک و ارمنستان است.» سیونیک نامی است که ارامنه به منطقه تاریخی زنگه‌زور گذاشته‌اند. زنگه‌زور یک نوار استراتژیک در داخل مرزهای ارمنستان است که بین آزربایجان و نخجوان و آزربایجان جنوبی واقع شده است. وزیر دفاع ارمنستان در ماه فوریه گفته بود که ایروان می‌خواهد روسیه حضور خود را گسترش دهد و نیروهای خود را در نزدیکی آذربایجان مستقر کند.

پاشینیان پس از استعفا از نخست وزیری ماه گذشته در اختلاف با ارتش بر سر سرزنش نتیجه جنگ سال گذشته، که به عنوان یک شکست تحقیرآمیز شناخته می‌شود، در مقام بازیگری باقی مانده است. انتخابات جدید برای ۲۰ ژوئن تعیین شده است.

وی استعفای خود را یک روز پس از اعلام جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که ارامنه را قربانی نسل کشی توسط ترکیه در جنگ جهانی اول اعلام کرد، ارمنی‌ها دهه‌ها به دنبال آن بودند.

آزربایجان می‌گوید که کریدور منطقه زنگه‌زور روابط ترکیه و آزربایجان را تقویت خواهد کرد. الهام علی اف رئیس جمهور آزربایجان در بیانیه خود در تاریخ ۵ مارس ۲۰۲۱ پیشنهاد کرد که از کریدور زنگه زور برای تقویت روابط بین ترکیه و آزربایجان استفاده شود. طبق قرارداد آتش بس که در ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ امضا شد، بیان شده است که آزربایجان یک راهرو در زنگه‌زور باز خواهد کرد تا جمهوری خودمختار نخجوان و سرزمین اصلی آزربایجان را به هم متصل کند.

این کریدور در صورت احداث همچنین مسیر مستقیم جاده‌ای بین ترکیه و آزربایجان را فراهم می‌کند. از سوی دیگر این پروژه از سوی مقامات رسمی ترکیه و آزربایجان یک شاهراه تجارت برای کشورهای دیگر از جمله روسیه و ایران و حتی ارمنستان عنوان می‌شود که می‌تواند منافع همه کشورهای منطقه را در بر داشته باشد.

بیشتر بخوانید

دادگاه دانمارک یک جاسوس رژیم ایران را به ۷ سال حبس محکوم کرد.

  اؤیرنجى : دادگاه عالی دانمارک تقاضای فرجام خواهی یک شهروند نروژی ایرانی تبار را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *