پنج شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / اخبار / ایرانیان تحریم زده با پناه آوردن به بازار خرید مسکن در ترکیه جایگاه اولی شدند!

ایرانیان تحریم زده با پناه آوردن به بازار خرید مسکن در ترکیه جایگاه اولی شدند!

اؤیرنجى : بنا بر آمار موسسه آمار ترکیه از ژانویه تا آوریل سال ۲۰۲۰ ، ایرانیان در میان خریداران مسکن در ترکیه جای اول را اشغال کردند.

به گزارش این موسسه ترکیه، پیشتر در بین خریداران مسکن در ترکیه برای مدت طولانی عراقی ها پیشتاز بودند. همانطور که خانم سرپیل قهرمان استادیار گروه اقتصاد دانشکده مدیریت تجارت دانشگاه یاشار ترکیه اشاره کرد، ایرانیان برای خرید خانه و انجام تجارت به ویژه استانبول را ترجیح می دهند.

خانم قهرمان گفت: مطابق اصلاحات در قانون شهروندی ترکیه که در سپتامبر ۲۰۱۸ اعمال شد، به افراد خارجی در هنگام خرید املاک و مستغلات حق دریافت تابعیت داده می شود. در نتیجه، معاملات املاک و مستغلات به دلیل تقاضای سرمایه گذاران خارجی شتاب بیشتری کسب کرده است. بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های خارجی ها در ترکیه مخصوصا به املاک و مستغلات مربوط می شود، رشد قابل ملاحظه ای در دوره گذشته همچنین در حوزه سرمایه گذاری های انجام شده در افتتاح شرکت مشاهده شده است و در هر دو مورد، در دوره گذشته، ایرانی ها مقام برتر را اشغال کردند.

به گفته قهرمان، فروش مسکن به خارجی ها درسال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۵٪ افزایش یافته است. وی ادامه داد: “در سه ماهه اول سال جاری، میزان خرید املاک و مستغلات توسط خارجی ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳.۸٪ افزایش یافته و به ۱۰ هزار و ۹۴۸ خرید رسیده است.

این در حالی است که با توجه به اقدامات انجام شده در رابطه با اپیدمی کووید ۱۹، تعداد کل معاملات املاک و مستغلات در ۴ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافته و به ۱۱۷۳۸ رسیده است.

جالب اینجا است که اگر پیش از این عراقی ها برای خرید طولانی مدت یک خانه در کشور ما برای مدت طولانی اول بودند، اما طبق اطلاعات ۴ ماهه اول امسال، ایرانی ها مقام اول را کسب کردند. آنها ۲۰۲۱ واحد مسکونی خریداری کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸.۱ درصد بیشتر است. پس از ایران، شهروندان عرق با خرید ۹۵۹ واحد مسکونی دوم و فدراسیون روسیه با ۸۲۴ واحد سوم است.

قهرمان با بیان اینکه از سال ۲۰۱۸ معاملات املاک و مستغلات توسط ایرانیان به طور مداوم افزایش یافته است، افزود: به ویژه، در سال ۲۰۱۷ تعداد معاملات ۷۹۲ مورد و در سال ۲۰۱۸ به ۳۶۵۲ مورد بود. در طول بیش از دو سال، تعداد آنها تقریبا ۷ برابر افزایش یافته و در سال ۲۰۱۹ به ۵۴۲۳ خرید رسید.

با وجود شیوع کووید ۱۹، تعداد مسکن خریداری شده توسط ایرانیان در ۴ ماهه نخست سال جاری میلادی نزدیک به نیمی از سال گذشته بود. همسران و فرزندان شهروندان ایرانی که اقدام به خرید املاک و مستغلات می کنند، اجازه اقامت دریافت می نمایند.

گفتنی است که برای ایرانیان، ترکیه از نظر دیدگاه سرمایه گذاری و توسعه پتانسیل های تجاری، یک مرکز ثقل و جذابیت است. با تشدید تحریم های آمریکا، روابط اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای حوزه خلیج عربی تضعیف شده است و بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی به ترکیه رو آوردند.

براساس آمار اتحادیه اتاق های بازرگانی و بورس ترکیه برای سال ۲۰۱۹ ، ایران با ۹۷۰ شرکت، مقام اول را در بین شرکت های تأسیس شده با سرمایه مشترک خارجی بدست آورد و براساس داده های ۴ ماهه اول امسال، دوباره با تعداد ۲۵۵ شرکت خود و حجم تقریبی سرمایه خود در ترکیه معادل ۴۰ میلیون لیر ترکیه در رده اول قرار گرفت. اگر به دامنه فعالیت شرکت های با سرمایه ایران دقت کنید، مانند سال گذشته، امسال تجارت خرده فروشی و عمده فروشی در اولویت قرار دارد.

قهرمان در پایان گفت: در سال ۲۰۱۹ ، تقریباً ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر ایرانی وارد ترکیه شدند – ۵٪ از کل تعداد گردشگرانی که از ترکیه بازدید کردند.

بیشتر بخوانید

روزبه پیری ؛ کتاب «سلطان محمد فاتح» ترجمه فعال ملی محبوس آزربایجانی چاپ گردید.

اؤیرنجى : انتشارات آذرتوران نباتی کتابی با عنوان “سلطان محمد فاتح” که توسط فعال ملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *