خانه / اخبار / ایران با بستن تنگۀ هرمز خود را خفه خواهد کرد!

ایران با بستن تنگۀ هرمز خود را خفه خواهد کرد!

اؤیرنجى : به گفتۀ وزیر امور خارجه بحرین، ایران به دلیل سیاست‌هایی که در منطقه پیاده کرده، بر لب پرتگاه قرار گرفته است. او در عین حال باور دارد که افزایش تنش بین آمریکا و ایران فرصت مناسبی ایجاد کرده تا تهران در سیاست‌های خود تجدید نظر کند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از رادیو فرانسه ؛ روز پنجشنبه ٢ مه/١٢ اردیبهشت، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجۀ بحرین در مصاحبه‌ای با نشریۀ سعودی شرق‌الأوسط گفت: “اگر ایران تنگۀ هرمز را ببندد، تنش جدی بروز خواهد کرد و ایران با این کار خود را خفه می‌کند”.

وزیر خارجۀ بحرین که در انتقادهای تند علیه جمهوری اسلامی سابقه دارد گفت: “هیچ کس خواهان جنگ نیست… اما ایران با مداخله در امور منطقه، اعزام شبه‌نظامیان و فرستادن اسلحه، مرتکب اشتباهات زیادی شده است”.

او افزود: “دلیل وضعیت کنونی، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است: توافقی که به برنامۀ هسته‌ای ایران پرداخت اما برنامۀ موشکی آن را‌ که در درجۀ اول ما را تهدید می‌کرد، کنار گذاشت. همچنین به سیاست برتری‌جویی ایران در منطقه توجهی نشد و  از آنجا که توافق مذکور به این مسائل نپرداخته بود دست ایران بازتر شد. تهران هر روز تهدیدهایی اعمال می‌کند و امروز نیز بستن تنگه هرمز را مطرح کرده است”.

او با اشاره به نفوذ ایران در عراق گفت: “دولت عراق باید مناسبات خود با کشورهای عرب را اصلاح و حفظ کند”. خالد بن احمد آل خلیفه  با نام بردن از مقتدی صدر به عنوان کسی که از ایران دستور می‌گیرد گفت که اعمال نظر این نوع اشخاص در عراق باید متوقف شود. او صریحاً مقتدی صدر را متهم کرد که در روند نزدیکی بغداد به عربستان و بحرین خرابکاری می‌کند.

خالد بن احمد آل خلیفه تأکید کرد که “ما نمی‌خواهیم همانند ایران یا ترکیه در سوریه نقش آفرینی کنیم”. او همچنین ایران را مسئول اصلی جنگ یمن دانست و گفت: “معتقدیم آنچه در یمن رخ می‌دهد یک جنگ نیابتی است، زیرا حوثی‌ها به نیابت از ایران می‌جنگند. آنها اگر می‌خواهند به این جنگ پایان دهند باید از ایران دوری کنند”. او اضافه کرد: “حوثی‌ها با تسلیحات خود به جایی نخواهند رسید و ایران بر یمن مسلط نخواهد شد”.

بیشتر بخوانید

سهند معالی ؛ فعال ملی آزربایجانی با اتمام مرخصی به زندان سراب بازگشت!

اؤیرنجى : سهند معالی فعال ملی آزربایجانی ساکن سراب که دوران محکومیت یکساله خود در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *