چهارشنبه - ۲۸ آذر ۱۳۹۷
خانه / مقاله / این تیم فوتبال؛ملی و مایه غرور ملت تورک نیست! / ا.دیلمانلی

این تیم فوتبال؛ملی و مایه غرور ملت تورک نیست! / ا.دیلمانلی

 

از کدام غرور ملی ،از کدام پرچم ،از کدام وطن مشترک و حس انساندوستی حرف بزنیم وقتی که تیم فوتبال این کشوری که در صد سال اخیر تحت سلطه حاکمان نژاد پرست فارس بوده و با تمامی ابزارهای موجود در جهت سرکوب غرور ملی ملل ساکن در این جغرافیا و نابودی آن گام نهاده و اکنون در جام جهانی که با شعار ضد نژادپرستی افتتاح می گردد ، همان نژادپرستان فارسی که سالیانیست دمار از روزگار ملل تحت ستم در این جغرافیا درآورده اند نیز تاب و تحمل حضور حتی یک بازیکن تورکمن را با تمامی قابلیت های فوتبالیش و با توجه به اینکه با گل های همین سردار آزمون تورکمن به جام جهانی صعود کرده را در این تیمی که نامش را ملی گذاشته اند ندارند.به نظرم ؛در بحث غرور ملی! و تعصب ملی! به نکات ریزی باید توجه کرد که برای هر فردی غیرقابل انکار هستند. مفهوم «ملی» برای یک فرد به منزله هویت و هستی آن شخص تلقی شده و انکار آن به منزله فرار از گذشته، الان و آینده و همه دارایی های معنوی یک شخص است.
«ملی» از کلمه «ملت» منشعب می‌شود و شامل زبان مشترک ، فرهنگ مشترک ، تاریخ مشترک ، دین مشترک و احساسات مشترک، خواسته ها – علایق – سلایق مشترک، عناصر وجودی یک ملت را می‌آفریند و همه اینها یکجا، هرگز در نژادهای مختلف که در کنار هم و داخل مرزهای اجباری و استعماری زندگی می‌کنند، باز مفهوم «یک ملت واحد» را نمی‌توان به این مجموعه اطلاق کرد چرا که همه مشخصه های یک ملت با ملت دیگری تفاوت دارد.
معنای «ملی»که از مفهوم «ملت» نشات گرفته، شامل تیره های نژادی فراوان نمی‌شود، و مختص یک ملت خاص می‌شود. مثلا در جغرافیای کثیرالملله ایران که ملت‌های فراوانی در حال زندگی هستند، مفهوم «ملی» جایگاه و معنی خاص خود را از دست می‌دهد، چرا که با کلمه «ملی» پسوندهای مختلفی به نام‌های «تعصب ملی ، غرور ملی ، ازجان گذشتگی و… » به میان آمده و یک فرهنگ خاص را پدیدار می‌سازد.
در حالی که گزینه «ملی»از نژاد خالص نشأت گرفته و حاوی بار مسئولیت برای افراد خاصی است که در آن سرزمین ریشه دارند و از آبا و اجداد و نیاکانشان به یادگار مانده است و نام‌ها و اصلاحات محلی خودشان را به یدک میکشند، تنها این ملت برای سرزمین مادری خود «تعصب خاص ملی» دارند و حاضرند برای خاک خود جانفشانی کرده و خونها بریزند.
غرور ملی ملت‌ها غالبا در نبردها، تجاوزات دشمنان، مسابقات ورزشی مختلف پدیدار می‌شود،حال چگونه میشود در میان این تناقضات فرهنگی فراوان در میان ملل جغرافیای ایران، صحبت از غرور ملی! و تعصب ملی! به میان آورد!؟
تعصب برای مرزهایی که از مستعمره چند سرزمین بوجود آمده و نام ایران! بر دوش ملت های تحت ستمش سنگینی می‌کند،به سان مرتکب شدن خطایی نابخشودنی در قرن بیست‌و یکم است.
طرفداری از سیستمی که در خاورمیانه مرتکب جنایت‌های بشری شده و دنیا از شرش در امان نیست، ظلم به حقوق بشر است، هر چند که بزرگترین بی عدالتی ها به انسانها در ایران و در نظارت کامل کشورهای جهان می‌شود.
چگونه می توان غرور ملی! را در این جغرافیای کثیرالمله به رخ کشید که ملتهای اسیر روز به روز در اثر سیاست های ضد بشری قوم حاکم آسمیله شده و هستی خود را از دست می‌دهند، مفهوم واقعی تعصب و غرور ملی که بی معناترین مفهوم در ایران است تنها به کام قومی به نام فارس و جغرافیای ایران رقم می‌خورد؟
چگونه به ایران و تیم های ورزشیش باید تعصب داشت در حالی که لایق یک تورک آزربایجانی ، تورکمن ،تورک قشقایی و ۴۰ میلیون ملت تورک ساکن این جغرافیا نیست و  وطن ۴۰ میلیون تورک تحت استعمار ایران و حاکمیت فارس می باشد.
مفهوم لغوی کلمه «ملی»در جغرافیاهای کثیرالملله برای همه افرادی که در آن جغرافیا زندگی میکنند نمی‌تواند بار معنایی یکسانی داشته باشد، و درک این موضوع برای هر کس یکسان نیست،اگر چه در زیر فشار آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بار معنایی کلمه «ملی» به طور فاحشی معنی خود را از دست داده و تبدیل به تلقین ناخواسته از سوی سیستم سیاسی حاکم بر جغرافیای غالب را به خود می‌گیرد.
به امید روزی که تمامی سرداران تورکمن زیر پرچم ملت تورکمن و در تیمی ملی که به معنای واقعی غرور ملیشان می باشد با افتخار و غیرت تمام بازی نموده و از خود جان فشانی نمایند ،این امید و آرزو برای میلیونها آزربایجانی که تحت استعمار شوونیسم فارس فقط و فقط به نفس کشیدن بسنده کرده همیشه برقرار بوده و خواهد ماند .

بیشتر بخوانید

۲۷ آذر ؛ یکصدمین سالگرد جنگ بزرگ لکستان و مقاومت قهرمانانه مردم سلماس/ دکتر توحید ملک زاده

  از اوایل سال ۱۲۹۸ شمسی اکراد سیمیتقو حملات خود را شدت بخشیده و راه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *