پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / بابک خبری و امین ولی زاده ؛ یکماه بی خبری از بازداشت دو فعال ملی آزربایجانی توسط اطلاعات سپاه!

بابک خبری و امین ولی زاده ؛ یکماه بی خبری از بازداشت دو فعال ملی آزربایجانی توسط اطلاعات سپاه!

اؤیرنجى : بابک خبری و امین ولی زاده دو فعال ملی آزربایجانی ساکن سلماس که در تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۸ توسط سرکوبگران اطلاعات سپاه رژیم ایران در منازل خود واقع در شهر سلماس همراه با ضرب و شتم بازداشت گردیده اند همچنان در بازداشتگاه سپاه شهداء اورمیه زیر شکنجه و بازجویی قرار دارند!

ماموران امنیتی اطلاعات سپاه  در هنگام بازداشت بابک خبری ،به ضرب و شتم این فعال ملی آزربایجانی در مقابل چشمان همسر و دو فرزند خردسالش پرداخته و با تحقیر و دستبند به دست مقابل دیدگان همسایگان، وی را با خود برده اند.

سرکوبگران در تفتیش منزل این فعال ملی تمامی اشیای منزل را به هم ریخته و لپ تاپ ،تبلت و کتابهای شخصی کتابخانه آقای خبری را نیز به همراه برده اند.

همزمان با بابک خبری ،امین ولی زاده دیگر فعال مدنی نیز در منزل پدری اش واقع در سلماس بازداشت گردیده است.

در مراجعه ای که وکیل آقای خبری به سپاه شهدای اورمیه داشته و خواستارملاقات با موکلش شده با تهدید شدید عوامل این نهاد سرکوبگر مواجه شده است.

به وکیل این فعال ملی آزربایجانی گفته شده که بابک خبری حق داشتن وکیل را نداشته و نباید به مسئولین مراجعت گردد.

قابل ذکر است که ؛ برخوردهای شدید امنیتی رژیم ایران و علی الخصوص اطلاعات سپاه از یکماه پیش با اعضای سازمان ‌مردم نهاد “آزربایجان مدنیت ائوی سلماس” که پیشتر توسط نهادهای امنیتی لغو مجوز گردیده شدت بیشتری به خود گرفته است و پس از بازداشت این فعالین ملی در سلماس و انتقالشان به بازداشتگاه سپاه شهدای اورمیه تعدادی از اعضای این ان.جی.او با نام های اصلانی ،قلی زاده ،غفوری ،شاکر ،برقی و … نیز مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته اند.

ماموران امنیتی همچنین خانواده این دو فعال بازداشت شده و دیگر اعضای بازجویی شده سازمان مردم نهاد “آزربایجان مدنیت ائوی سلماس”  را تحت فشار روحی و روانی قرار داده اند که نباید این بازداشت ها و بازجویی ها رسانه ای گردد.

خاطر نشان می سازیم که ؛ ” آزربایجان مدنیت ائوی” سازمانی مردم نهاد در سلماس بود که در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ با مجوز رسمی فرمانداری شهرستان سلماس و با همت تنی چند از فعالین ملی و مدنی این شهر شروع به فعالیت نمود.

این سازمان مردم نهاد اجتماعی_فرهنگی از بدو فعالیت خود با تهدیدهای اطلاعات سپاه مواجه گردید و همزمان با ارائه خدماتی در راستای حقوق ملی و فرهنگی ملت تورک آزربایجان جنوبی به مردم شهرستان سلماس و منطقه اعم از برگزاری سمینارهای علمی ،شب شعر تورکی ،برگزاری کلاسهای آموزش زبان تورکی آزربایجانی، دده قورقودشناسی و … لغو مجوز  گردید و اعضا و مؤسسین این ان.جی.او مورد تهدید ،بازجویی و شکنجه قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید

فعالیت های پنهانی شرکت هوآوی چین در جغرافیای ایران نام!

اؤیرنجى : خبرگزاری رویترز بر اساس مدارک داخلی جدیدی که از شرکت هوآوی به دست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *