خانه / حقوق بشر / بازداشت “رحیم غلامی” به علت سابقه مریضی کلیه و معده نگران کننده است ! / حبیب نگهبان

بازداشت “رحیم غلامی” به علت سابقه مریضی کلیه و معده نگران کننده است ! / حبیب نگهبان

اولو وارلیغین آدیلا

بزرگان همیشه چراغ راهمان بوده اند و در انتخا‌ب مسیر زندگی مان تاثیر اساسی داشته و دارند. به شخصه در طول عمرم کوشیده ام از دانش و معلومات اشخاص باتجربه استفاده کرده و نظرات مفیدشان را چراغ هدایت زندگی ام قرار بدهم. از جمله ی این عزیزان که همیشه از دانش ، صداقت و اخلاقیات ایشان آموخته ام میتوانم به استاد ارجمندم جناب رحیم غلامی اشاره کنم.

از اوان نوجوانی توفیق آشنایی با ایشان را یافتم و شاهد همیشگی پژوهش های علمی ایشان بخصوص در حیطه ی ادبیات تورکی بوده ام. جناب غلامی از بیست سال پیش که من سابقه آشنایی با ایشان را دارم تا کنون در حال تحقیق و تفحص در ادبیات تورکی آذربایجانی بوده و اثرات گرانقدری از جمله :
“فولکولوروموزدان بیر یارپاق”، “فولکولور ناغیل لاری”، “آتالار سؤزو”را به مشتاقان شناخت فرهنگ این مرزو بوم عرضه کرده است. علاوه بر این، بسیاری از آثار ایشان که هنوز به چاپ نرسیده و در حال تکمیل شدن میباشند میتوانم به اشعار ایشان بالغ بر ۱۲۰۰ صفحه تایپ و نگارش شده، جلد دوم کتاب فولکولوروموزدان بیر یارپاق که در مرحله چاپ میباشد و لغتنامه تورکی آذربایجانی که از همان سنین نوجوانی ام شاهد جمع آوری میدانی این کار عظیم و ستودنی ایشان بوده ام.

با توجه به علاقه وافرم به حیطه ی ادبیات که از وجود این استاد گرانقدر تاثیر پذیرفت از سه سال پیش با دعوت ایشان به جمع آوری، تایپ، نگارش و ویرایش این اثر ارزشمند محلق شدم. قابل ذکر است که قبل از بنده نیز بسیاری از دوستان زحمت های فراوانی را در زمینه گردآوری منابع، تایپ و اظهار نظرات کارشناسانه خودشان در جهت بهبود کیفیت این اثر ماندگار قدم های موثر و محکمی را برداشته بودند.

لغتنامه ایشان که در مرحله نهایی ویرایش و صفحه آرایی میباشد بالغ بر ۴۸۲۷ صفحه است که هر صفحه ی آن بصورت دو ستونه کار شده و هر ستون آن شامل تقریبا ۲۲لغت و به عبارتی هر صفحه در برگیرنده تقریبی ۴۴ لغت در محیط وورد با فونت بی نازنین و اندازه قلم۱۳ که با کسر احتمالی لغات تکراری در حدود ۱۸۰ هزار لغت که تا کنون جمع آوری شده است.

متاسفانه از دیشب خبر دستگیری و بازداشت ایشان را شنیده و بشدت نگران سلامتی جسمی ایشان که دچار مریضی کلیه و معده است شدم ، امیدوارم هر چه سریعتر ایشان به جمع فرهنگی مان بازگشته و با تکمیل کارهای ارزشمند و ماندگارشان به غنایی ادبیاتمان کمک کنند.

حبیب نگهبان۹۷/۱۲/۱۴

بیشتر بخوانید

توقیف نفت کشی رژیم ایران توسط دولت جبل الطارق یکماه دیگر تمدید شد

اؤیرنجى: دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران به سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *