پنج شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / اخبار / بالا رفتن نرخ دلار و افزایش تورم در جغرافیای ایران نام!

بالا رفتن نرخ دلار و افزایش تورم در جغرافیای ایران نام!

اؤیرنجى : در حالیکه کرونا اقتصاد ایران را به رکود عمیقی فرو برده و از سوی دیکر نرخ دلار نیز دوباره در مسیر افزایش قرار گرفته، بر اساس سیاست جدید بانک مرکزی رژیم ایران نرخ تورم باید از ۲۴ درصد تجاوز نکند، امری که با تردید جدی کارشناسان اقتصادی روبرو شده است.

یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اگر دولت بخواهد اوراق قرضه را برای مردم جذاب کند، باید نرخ سود بالایی را برای این اوراق در نظر بگیرد، اضافه کرد: آن زمان در چنین شرایطی نیز وضعیت بازار سهام به هم خواهد ریخت، بنابراین همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، دولت برای فروش این اوراق که مهم‌ترین منبع برای کنترل و کاهش تورم است، با موانع بسیار جدی روبرو است، به اعتقاد بنده این طرحی که رئیس کل بانک مرکزی از آن رونمایی کرد، تقریبا اجرای آن نزدیک به صفر بوده و قابلیت اجرایی ندارد.

دینی ترکمانی با پیش‌بینی اینکه تورم همچنان سیر صعودی خواهد داشت، ادامه داد: با توجه به رکود شدید تورمی و افزایش نرخ ارز حتی می‌توان متصور بود اگر شرایط به همین منوال تا پایان سال پیش رود، نرخ تورم حتی به ۵۰ درصد برسد، به بیان دیگر پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار بالاتر رود و طبعا در چنین شرایطی انتظارات تورمی نیز افزایش خواهد یافت که این موضوع رشد تورم و نفدینگی را نیز به دنبال خواهد داشت.

این اقتصاددان تصریح کرد: مسئله کسری بودجه دولت یکی از بزرگ‌ترین گرفتاری‌های دولت در این سالیان اخیر بوده که روز به روز نیز بر حجم آن افزوده شده، این در حالیست که دولت در چنین شرایطی باید انظباط مالی داشته باشد و هزینه‌های خود را کنترل کند، اما متاسفانه ما شاهد هستیم، چنین چیزی رخ نداده و راهکار‌هایی که نیز در این رابطه اعلام می‌شود، به هیچ عنوان عملیاتی نیست، حال باید دید دست آخر دولت با این کسری بودجه عظیمی که با آن روبروست چه خواهد کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی در سالجاری منفی باشد، گفت: بر اساس برآورد‌ها تخمین زده شده بود که در خوشبینانه‌ترین حالت نرخ رشد اقتصادی در سالجاری صفر باشد، اما با وضعیتی که کرونا به وجود آورد و هزینه‌هایی که این بیماری بر پیکره اقتصاد کشور تحمیل کرد، ما امسال با رکود عمیق‌تری نسبت به سال گذشته روبرو خواهیم بود و این امر در نهایت رشد اقتصادی منفی را رقم خواهد زد.

قابل ذکر است که؛ ایران در بین ۱۹۶ کشور، رتبه پنجم بالاترین نرخ تورم در جهان را دارد و طبق داده‌های ارائه شده از سوی صندوق بین‌المللی پول، طی سال ۲۰۱۹ ایران پس از کشورهای ونزوئلا، آرژانتین، سودان جنوبی و سودان، پنجمین دولت با بالاترین نرخ تورم طی سال گذشته میلادی بوده است. در این رده‌بندی، ونزوئلا با نرخ تورم ۱۹ هزار و ۹۰۶ درصدی در رتبه اول قرار دارد. آرژانتین با نرخ تورم ۵۳/۵ درصدی در رتبه دوم، سودان جنوبی با ۵۱/۲ درصدی و سودان نیز با نرخ تورم ۵۱ درصدی به ترتیب در رتبه‌های سوم و چهارم با بالاترین نرخ تورم در جهان قرار دارند.

همچنین ایران نیز با نرخ تورم ۴۱/۱ درصدی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده که به نوعی علاوه بر اینکه یک رکورد در سطح دنیا محسوب می‌شود، در داخل کشور نیز دولت روحانی را بین دولت‌های پس از پیروزی انقلاب بی‌رقیب کرده است. اما طبق داده‌های آماری صندوق بین‌المللی پول، طی سال ۲۰۱۹ از مجموع ۱۹۶ کشور کوچک و بزرگ جهان، تنها در ۱۵ کشور نرخ تورم بالاتر از ۱۰ درصد بوده و نکته جالب‌تر اینکه در ۴۳ کشور نرخ تورم کمتر از یک درصد و حتی همانند وضعیت برخی کشورهای عربی، نرخ منفی است.

بیشتر بخوانید

 پمپئو در جلسه شورای امنیت ، ایران را وقیح ترین رژیم تروریستی جهان نامید.

اؤیرنجى : مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا رسما از شورای امنیت خواست تا تحریم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *