خانه / آذربایجان / با تلاشهای‌ فعالان آزربایجانی عملیات‌ تغییر‌ نمای عمارت تاریخی دارایی اردبیل متوقف‌ شد

با تلاشهای‌ فعالان آزربایجانی عملیات‌ تغییر‌ نمای عمارت تاریخی دارایی اردبیل متوقف‌ شد

اؤیرنجى: بنا به اطلاع فعالین مدنی شهر اردبیل پس از بازتاب گسترده تخریب دیوار تاریخی عمارت دارایی اردبیل و همرسانی گسترده تصاویر وضعیت ساختمان در شرایط کنونی که در اثر بی‌مبالاتی‌ها، دچار تغییر و تخریب گسترده قرار گرفته و اصالت آن به‌ شدت آسیب دیده است.

سازمان میراث فرهنگی شهرستان اردبیل با ارسال نامه ای خواستار توقف کار ساختمانی و روند تغییر روکش بنای ساختمان شده است.

این‌ بنای تاریخی با کارشکنی‌ مدیران میراث فرهنگی که روکش‌ سنگی نمای تاریخی آن را تغییر داده بود و هیچ اثری از بافت تاریخی و آجرهای قدیمی آن دیده نمی‌ شد‌ با تلاشها و پیگیری های فعالین‌ حفظ آثار‌ تاریخی‌، میراث بانها و‌ فعالین‌ مدنی شهر اردبیل که‌ اعتراض خود را نسبت به از بین بردن آثار باستانی‌ و‌ عمارت های تاریخی در اردبیل نشان‌ داده‌ بودند، عملیات‌ تغییر نمای بیرونی این عمارت تاریخی به دستور مدیر کل میراث فرهنگی استان اردبیل متوقف‌ شده است.

«عمارت دارایی» اردبیل در سال ۱۳۱۴ شمسی در قسمتی از زمین قلعه تاریخی‌ تخریب شده «نارین قلعه» ساخته شده‌ است.

این بنا مطابق الزامات نظم اداری زمان پهلوی اول و در دو طبقه احداث شده است. مشخصات مهندسی این اثر تاریخی مبتنی بر دیوارهای باربر آجری همراه با سقف از نوع طاق ضربی، پلکان‌ گرد و وید مدرن بود که برای اولین بار در اردبیل اجرا شد. الحاق سقف شیروانی بدان مطابق با سایر بناهای هم‌ عصر چون: سینما جهان «ایران» صورت گرفت.

از جهت معماری، این بنای ارزشمند در ردیف آثاری مانند «عمارت شهرداری» و یا «دبیرستان صفوی» در اردبیل قرار می‌گیرد که تقریبا مطابق معماری کلاسیک فرنگی بوده و از یک متد تبعیت نموده است. به‌ طورکلی، پلان‌ها به مقدار زیادی در تقارن و شباهت با معماری آلمانی در آن مقاطع زمانی قرار دارد.

اطلاعات دقیقی از معمار مجری آن در دست نیست، اما به احتمال زیاد محمدحسین‌ معماری مشهور به «معمار اردبیلی» و نجار در و پنجره‌اش هم محتملا «مرحوم نجار عجم» بوده باشند. متاسفانه در یکی دو سال اخیر تمامی در و پنجره‌‌های چوبی و ارزشمند آن با بی‌توجهی مسئولین دارایی کنده و به جای آن از انواع p.v.c و m.d.f استفاده شده است.

این‌ اقدام‌ میراث فرهنگی اردبیل هر‌ چند‌ دیرهنگام‌ اتفاق‌ افتاده است اما انتظار فعالین‌ فرهنگی اردبیل از مدیران‌ میراث فرهنگی‌ این است که‌ به ثبت این‌ عمارت تاریخی‌ و مرمت آن با لحاظ موازین‌ تخصصی و تاریخی اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *