سه شنبه - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
خانه / گزارش / بحران هویت در شهرداری زنجان!

بحران هویت در شهرداری زنجان!

چند سالی است که محله ها و خیابان های جدیدی بر پیکر شهر زنجان شکل گرفته و بر وسعت این شهر کیلومتر های مربع افزوده ولی یک موضوعی چهره ای کثیف به این شهر داده است. اسم هایی بسی نامربوط به فرهنگ و هویت شهر. اسم هایی همچون گلشهر- گلسار- کارمندان- الهیه و غیره. این نوع اسامی علاوه بر قسمت های جدید شهری، به قسمت های قدیمی شهر نیز حمله کرده اند و می‌توان آثار این حملات را در بازار قدیمی شهر زنجان دید. بازاری که یک بخش از هویت قدیمی شهر است. بازاری که تک تک مغازه های آن یک بخش از دفتر تاریخ شهر زنجان است.

ولی مشکل کار از کجاست؟

آیا اسامی قدیمی و متناسب با هویت و فرهنگ مردم زنجان چه چیزی را کم دارد که اسامی همچون گلشهر و گلسار این کمبود ها را ندارند؟

چرا نامیدن یک پل به اسم تورکی آنا غیر معقول و غیر منطقی به نظر می‌آید ولی نامیدن همین پل به اسم گلشهر منطقی و معقول به نظر می‌آید؟

پاییز سال ۹۷ بود که یکی از اعضای شورای شهر زنجان در دانشگاه زنجان پرده از یک رازی گشود.

ایشان در پاسخ به سوال یک دانشجوی روانشناسی مبنی بر اینکه چرا اسامی نقاط مختلف شهر بر اساس فرهنگ و هویت تورکی مردم زنجان اسم گذاری نمی‌شوند گفتند که :
( بسیاری از مسئولین شهری نامیدن خیابان ها و محله ها به اسم تورکی را یک موضوعی با کلاس پایین می‌دانند و عقیده دارند اسامی فارسی یک نوع تمدن و فرهنگ به شهر می‌دهند).

این جمله همان بحران هویتی بین مسئولین شهرداری شهر زنجان است که حاصل آسیمیلاسیون شدید فرهنگی می‌باشد.

گاهی زبان قاصر از بیان برخی مسائل است ولی باید گفت.

 

بیشتر بخوانید

زن ستیزی رژیم ایران ؛ ممنوعیت هرگونه فعالیت زنان در رشته ورزشی بوکس!

اؤیرنجى : بنا بر گفته های حمید زنگنه‌منش دبیر هیات بوکس استان  خوزستان با توجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *