بر اساس تصمیم سران سه قوه نرخ بنزین از بامداد ۲۴ آبان در ایران ۳۰۰ درصد افزایش یافت. افزایش ناگهانی و دور از انتظار قیمت بنزین به میزان ۳۰۰ درصد به این معناست که خانوارهای ایرانی تا دو و نیم برابر فقیرتر می‌شوند.

اعتراضات از اهواز و سایر شهرهای استان خوزستان آغاز شد و به زودی به بیش از یکصد شهر جغرافیای ایران نام گسترش یافت.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی معترضان را گروهی از اشرار خواند و سرکوب‌ها روند گسترده‌تری پیدا کرد.

شامگاه گذشته معترضان «حیدرآباد کرج» و «فردیس» را تسخیر کرده بودند. از ساعتی قبل از آن تعقیب و گریز مأموران و معترضان در این دو شهر آغاز شده بود. شهرک اندیشه نیز ناآرام و متشنج بود.

حیدرآباد کرج:

در فردیس کرج اما وضع متفاوت بود. بر اساس گزارش‌های تأیید نشده شمار معترضان در فردیس از چند هزار نفر فراتر بود. فلکه اصلی فردیس به دست مردم افتاد. مردم سراسر شب در خیابان‌ها آتش روشن کرده و خیابان‌ها را مسدود کرده بودند. یگان‌های ویژه، لباس شخصی‌ها، پاسداران و بسیجی‌ها از مقابل مردم فرار می‌کردند. در همان حال گزارش شده که لباس شخصی‌هایی از بالای بام‌ها به مردم تیراندازی می‌کردند.

در فردیس:

از تعداد کشته‌شدگان و مجروحان اطلاع دقیقی در دست نیست. خبرگزاری امنیتی و حکومتی فارس گزارش داده است که تا یکشنبه گذشته بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند.

فضا در تهران و در شهرهای بزرگ ایران کاملاً امنیتی است. گروه‌های سه و چهار نفره از مأموران مسلح در خیابان‌ها و در چهارراه‌ها و میدان‌های شهر در رفت و آمدند. اتوبوس‌هایی در کنار خیابان‌ها به عنوان مقر موقت مأموران توقف کرده‌اند. مردم خشمگین و ناامیدند. برخی از نمایندگان مجلس نیز استعفا داده‌اند.

مدارس در شهرها و استان‌های ناآرام ایران در روز دوشنبه تعطیل است: مدارس امیدیه، ماهشهر و بندر امام خمینی در استان خورستان و مدارس استان اصفهان و شیراز و همچنین مدارس استان البرز.