سه شنبه - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
خانه / حقوق بشر / برخورد قهرآمیز با دستفروشان، باید متوقف شود / محمد رحمانی فر

برخورد قهرآمیز با دستفروشان، باید متوقف شود / محمد رحمانی فر

خبرگزاری‌های رسمی از پدیده دستفروشی به عنوان معضلی یاد می‌کنند که گریبانگیر شهرهای بزرگ شده‌است. اما واقعیت این است که پدیده دستفروشی به شهرهای بزرگ محدود نمی‌شود. اوضاع وخیم اقتصادی و بیکاری فزاینده در کشور موجب شده، امروزه نه تنها در شهرهای بزرگ، بلکه حتی در شهرهای کوچک هم بسیاری از مردم از سر ناچاری به این کار روی آورند.

برخلاف تصور عموم، امروزه دیگر دستفروشی مختص افراد بی‌سواد یا کم‌سواد نیست و خیلی از آنهایی که مجبور به دستفروشی شده‌اند دارای تحصیلات متوسطه و حتی دانشگاهی هستند. نباید فراموش کرد که اکثریت قریب به اتفاق دستفروشان، انسان‌های شریفی هستند که حاضر نشده‌اند منت هر کس و ناکسی را تحمل کنند و به منظور تامین معاش خود و خانواده‌شان مجبور به پذیرش سخت‌ترین و پر دردسرترین شرایط ممکن گردیده‌اند. (آل‌وئر ائله‌میریک کی دیلنچی‌لییین قاباغینی آلیریق: این جمله‌است که بارها از زبان دستفروشان شنیده‌ام).

از سوی دیگر برخلاف اصناف و مغازه‌داران، چون دستفروشان فاقد امکانات مالی و اجتماعی لازم برای ایجاد اتحادیه یا سندیکای مختص خود هستند، معمولاً نمی‌توانند صدای مظلومیت خویش را به گوش مردم و مسوولان برسانند و یا خواسته‌های خود را مطرح کنند. در چنین شرایطی، عدم اعتنای رسانه‌های رسمی و غیر رسمی به مشکلات دستفروشان، موجب جری‌تر شدن نهادها و افرادی می‌شود که به این پدیده به عنوان یک معضل اجتماعی می‌نگرند و تنها راه حل ممکن را در برخورد قهرآمیز و حتی خشونت‌بار می‌بینند.

حتی اگر قرار باشد پدیده دستفروشی را یک معضل اجتماعی تلقی کنیم، باید بدانیم که دستفروشان مسبب اصلی آن نیستند و در این خصوص باید کسانی پاسخگو باشند که مسبب این همه بیکاری روزافزون در کشور می‌باشند. به عبارت دیگر، مادامی که بیکاری افسارگسیخته در کشور مهار نشود و مادامی که تمام دستفروشان و یا لااقل بخش اعظم آنها که دارای تحصیلات و یا حتی مهارت‌های شغلی هستند نتوانند شغل مناسبی برای خود پیدا کنند، این پدیده همچنان وجود خواهد داشت و نمی‌توان با برخوردهای خشونت‌بار به حل این مساله پرداخت.

 

بیشتر بخوانید

اعتراف رحمانی فضلی به کشتار ۸۰ درصد معترضان آبان توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران 

اؤیرنجى : پس از گذشت هفت ماه از سرکوب خونین مردم معترض به گرانی بنزین، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *