یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / بررسی سویه های مدنی و گفتمانی بیانیه بخشی از جامعه مدنی آذربایجان در حمایت مشروط از همتی / آراز سلیمانی 

بررسی سویه های مدنی و گفتمانی بیانیه بخشی از جامعه مدنی آذربایجان در حمایت مشروط از همتی / آراز سلیمانی 

 

“Clothespin vote” به رأیی گفته می شود که به نامزد “کمتر قابل اعتراض” علیرغم عدم رضایت رای دهندگان نسبت به وی داده می شود. این رفتار رای‌دهی در طی انتخاباتی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن هر دو گزینه به یک اندازه مورد نفرت و عدم صلاحدید جامعه میباشند.

از نمونه های تیپیک این الگوی مشارکتی در انتخابات، انتخابات فرانسه در سال ۲۰۰۲ بود ، که در آن، مردم انتخابات را انتخاب بین “وبا”یِ شیراک و “طاعون”ِ لوپن توصیف کردند: “بسیاری از مردم در حوزه های رای گیری با دستکش لاستیکی ، با گیره های لباس روی بینی خود به عنوان نمادی از انزجار خود حضور یافتند.”

ایجاد دوگانه رئیسی-همتی قِسمی از جامعه مدنی خواستار مشارکت فعالِ آذربایجان را در وضعیت “Clothespin vote” قرار داده است. این قسم از جامعه مدنی مقابل شق دیگر آن یعنی قِسمِ دارای موضع تحریم قرار گرفته است.

در این ارتباط؛ ایجاب اصلی پلورالیسم و دموکراسی در جوامع ارگانیک شهری لزوم تحمل و رواداری طیف‌های مدنی مختلف بعنوان نیروهای اجتماعی و سیاسی دارای جایگاه عمل می‌باشد.

باید توجه داشت که به هر حال مینیمالیست و ماکسیمالیست‌های جامعه مدنی آذربایجان هردو در اعلام نظر و موضع عملی خود محق و مستقل و دارای حق اراده ورزی سیاسی می‌باشند.

ضرورت وجود اخلاق سیاسی ناظر بر مناسبات سیاسی و محافظت از منفعت جمعی هر گونه تخطئه و ایگنوریزه کردن طیف‌های متفاوت جامعه مدنی را طلب می‌نماید.
انتگراسیون نیرو‌های مختلف جامعه سیاسی،کلان مسئله‌ایست که همیشه بایستی مورد پرداخت و محافظت قرار گیرد.

مطالبات مطروحه در این بیانیه با وجود داشتن نقاط قوت و ساختارشکنانه و ارائه صورتی از رادیکالیسم اصلاح‌گرایانه ساختاری بمانند؛
– ضرورت اصلاح قانون اساسی و تامین و تضمین بعد قانونی حقوق ملل غیرفارس در ایران و رسمیت یافتن وضعیت کثیرالملگی و مطالبات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی ملت‌های ساکن در ایران.
-ضرورت اصلاح قانون بانکی و پولی کشور و فراهم‌سازی زیرساخت‌های قانونی در جهت تاسیس بانک‌های منطقه‌ای و استانی با هدف رفع تبعیض‌های اقتصادی و بانکی-سرمایه ای در مناطق پیرامونی.
– لزوم اصلاح قانون احزاب در جهت پویایی و مشارکت مناطق پیرامونی و تاسیس احزاب منطقه‌ای و استانی با هدف مشارکت سیاسی مردم شهرها و مناطق غیرمرکزی.
و…
بسیار دیرهنگام و بدون تامین زمینه های پیشینیِ لابی گرایانه مدون شده و با وضعیت عدم تضمینات عملی و اجرایی روبروست.

طبیعتا که هر شخص حقیقی و حقوقی با انتشار این بیانیه و طرفداری از موضع تعریف شده در آن از حق کنشِ سیاسی مستقل و مورد تایید خود استفاده می‌نماید و همین یک علت کافیست تا دوستان اکتیویست مدنی آزادانه و بدون هیچ مسلوبیت و اتهامی به ابراز عقیده و عمل سیاسی در مورد مشارکت و حمایت از کاندیدایی مشخص بپردازند.

نکته پر اهمیت این متن جدای از ایرادات و نواقص فرمی و محتوایی و تکنیکی بیانیه، صرف دست گذاشتن بر روی سویه‌های کلان بمانند موارد فوق نشان از بلوغ نسبی جامعه مدنی در هدفگذاری استراتژیک و تعمیق مطالبات اجتماعی-سیاسی و بازنمایی‌ای از بسط و پیشروی گفتمانی می‌باشد.
ضمن احترام به تمامی مواضع؛ تحریم-تحریم فعالانه-مشارکت-مشارکت مشروط. بر این نظرم که تمامی مواضع و گفتمان‌های حاکم بر آنها جزوی از کلیت جامعه مدنی و جنبش سیاسی-اجتماعی آذربایجان می‌باشد. و تمامیت جامعه سیاسی و مدنی آذربایجان در نهایت برساختی از دیالوگ‌ها و دیالکتیک‌های گفتمانی و پراگماتیستی همه این مواضع و تفکرات حاکم بر آنها خواهد بود. برساخته‌ای که خود مسئول پیشبرد سالم، اخلاقی و حرفه‌ای آن هستیم و نه هیچ کس دیگر.

آراز سلیمانی

بیشتر بخوانید

برگزاری جلسه آخرین دفاع سه تن از بازداشت شدگان تظاهرات ۲ مرداد ۱۴۰۰ آزربایجان جنوبی

اؤیرنجى: آخرین جلسه بازپرسی محمد محمودی، فراز معمار آذر و هادی محمدی فعالین ملی مدنی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *