خانه / آذربایجان / برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری «آیلار حقی» در تبریز؛روایتی صحیح از نحوه جانباختن این دختر آذربایجانی

برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری «آیلار حقی» در تبریز؛روایتی صحیح از نحوه جانباختن این دختر آذربایجانی

 

اؤیرنجی : امروز جمعه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱ مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آیلار حقی دانشجوی پزشکی آذربایجانی اهل شهرستان ملکان آذربایجان شرقی در تبریز با حضور خانواده مرحوم ، مردم و فعالین حرکت ملی آذربایجان در آرامستان وادی رحمت تبریز برگزار گردید.

با استناد به اظهارات نزدیکان آیلار حقی در تماس با صفحه مذکور ، طی دو روز گذشته جنازه‌ی آیلار تحویل خانواده نداده شده، تا سناریوی سقوط از ارتفاع و فرو رفتن میلگرد در داخل شکم وی از طرف خانواده‌ی وی مطرح شود.سناریویی که به اشتباه صفحه مذکور نیز در ابتدا با استناد به منابع خبری ملکانی بعنوان علت فوت مطرح کرده بود که در این گزارش تصحیح می گردد.

در همین راستا خبرگزاری تسنیم روز جمعه ۲۷ آبان گزارشی منتشر کرده است که در آن رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان شرقی علت فوت آیلار حقی را «سقوط در محل گودبرداری جنب برج شهران» اعلام کرده است. ابراهیم محمودی در ادامه افزوده است «متوفی ازیک دستگاه خودرو سواری در جلوی پارکینگ ساختمان پیاده شده و پس از دقایقی حادثه برای وی رخ داده است».

این در حالی است که آیلار نه تنها پس از اصابت گلوله‌ی نیروهای امنیتی کشته شده و حتی خانواده‌ی وی را مجبور به بیان سناریوی ساختگی‌شان مبنی بر سقوط از ارتفاع و فرو رفتن میلگرد در داخل شکم وی را مطرح نمایند، بلکه به گفته‌ی نزدیکان آیلار برای مقابله با تجمع در مراسم تشیع پیکر آیلار حقی در قبرستان وادی رحمت تبریز، با تحت فشار دادن خانواده‌ی وی ساعت شروع مراسم را از ساعت ۹:۳۰ صبح روز جمعه ۲۷ آبان، به ساعت ۸ صبح همان روز تغییر دادند.

در ضمن رجب حقی، پدر آیلار حقی نیز تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش در بازداشت و تحت فشار نیروهای امنیتی جهت اعتراف اجباری به سر می‌برد. علاوه بر پدر آیلار، یکی از دوستان او نیز جهت اعتراف اجباری تحت تعقیب می‌باشد.

به گفته شاهدان عینی و بنا به تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، مراسم تشییع پیکر این دختر آذربایجانی، با سرکوب نیروهای یگان ویژه و توسل ماموران به خشونت همراه بوده است. همچنین در مراسم تدفین این دانشجوی پزشکی آذربایجانی در آرامستان وادی رحمت شهر تبریز شعارهایی همچون:
«آزادلیق، عدالت، میللی حکومت»
«آذربایجان میللتی چکنمز بو ذیللتی»
«بیز اولمه یه حاضیریق،بابکین سربازیییق»
«ما همه آیلار هستیم بجنگ تا بجنگیم»
«هیهات منا الذله»
سر داده شده است.

بیشتر بخوانید

دو ماه بی خبری از سرنوشت خانواده آزربایجانی بازداشت شده در اعتراضات تبریز!

اؤیرنجی : علیرغم گذشت ۵۵ روز از بازداشت شدن امید هاشم پور، امیر هاشم پور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *