پنج شنبه - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
خانه / آذربایجان / برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری استاد علی نشانی در اورمیه

برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری استاد علی نشانی در اورمیه

 

اؤیرنجی : مراسم تشییع و خاکسپاری مرحوم استاد علی نشانی شاعر شناخته شده‌ی آذربایجانی امروز ۱۶ دی ماه ۱۴۰۱ با حضور خانواده مرحوم، جامعه ادبی، بازاریان، اصحاب رسانه و جمعی از فعالین حرکت ملی آذربایجان در باغ رضوان اورمیه برگزار شد.

استاد بهرام اسدی شاعر، نویسنده، محقق و مدیر انتشارات یاز و حمید واحدی پیشکسوت عرصه ادبیات آذربایجان غربی ضمن عرض تسلیت یاد و خاطره این استاد را گرامی داشتند. در دهه نود اولین کتاب اشعار علی نشانی که شامل منتخبی از سروده هایشان بود تحت عنوان” عؤمور یوللاریندا” از سوی انتشارات یاز اورمیه چاپ و تقدیم علاقمندان استاد شده بود.

ترانه مشهور “باغبان قیزی” و همچنین ترانه “گل گئدک بنده” از جمله اشعار وی هستند که در دهه سی بر سرزبان ها افتاد.

این شاعر پیشکسوت و عضو «شاعرلر مجلسی» (مجلس شاعران) در دوره حکومت ملی آذربایجان در سخنرانی و دیدار با آحاد مردم از دوران طلایی حکومت ملی آذربایجان و دست آوردهای آن به رهبری سیدجعفر پیشه وری و جنایات رژیم منحوس پهلوی دوم در سال ۱۳۲۵ در اورمیه و آذربایجان بیان می‌داشت وی در دهه سوم زندگی شان، از سوی رژیم حکومت پهلوی به استانهای لرستان و یزد تبعید شده بود.

استاد علی نشانی مسن ترین شاعر در قید حیات آذربایجان بود که سه‌شنبه ۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۱ در اورمیه و در ۹۷ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بیشتر بخوانید

شمار قربانیان زلزله در ترکیه به ۲۹۲۱ نفر رسید

اؤیرنجی: رئیس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه اعلام کرد شمار جان‌باختگان زلزله قهرمان‌ماراش به ۲۹۲۱ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *