خانه / آذربایجان / بزرگداشت ۷۳مین سالگرد حکومت ملی آزربایجان جنوبی عنوان مراسمی است که در برلین برگزار خواهد شد

بزرگداشت ۷۳مین سالگرد حکومت ملی آزربایجان جنوبی عنوان مراسمی است که در برلین برگزار خواهد شد

 

(ملتی که طعم آزادی را چشیده باشد برای به دست آوردن آن مبارزه خواهد کرد”سید جعفر پیشه وری”)

بی شک در تاریخ معاصر آزربایجان آذر ماه ۱۳۲۴ برگ رزین تجلی اراده ملت بشمار میرود روزی که برآمده از اندیشه روشنفکران و ملتی بود که از وضعیت موجود آن زمان در جامعه ی خود انتقاد می کردند و به اصلاح امور راغب بودند چرا که نیل به ملی گرایی آزربایجانی به دلیل انقلابها و تلاشهایی بود که در چندین دهه ماقبل تاریخ ۱۳۲۴ از حرکات خیابانی ها، ستارخان ها و مهمتر از آن بهای گزافی بود که مبارزین و روشنفکران جامعه تورک آززبایجان نسبت به آنها متقبل شده بودند ولیکن اراده و انتخاب مردم آزربایجان تجلی نیافته بود و تو گویی لازمه اصل بازگشت به خویش در افکار آنها اندیشه غالب بود.

به نتیجه رسیدن انقلاب ۲۱ آذر ۱۳۲۴ به رهبری سید جعفر پیشه وری تبلور این شعور و بلوغ سیاسی جامعه روشنفکران تورک آزربایجانی بود پیشه وری که قبل تر هم اعتبار نامه او توسط حاکمیت تهران، حمایت برخی از نمایندگان حزب توده و در صدر آنان سید ضیا الدین طباطبایی لغو میشود و ناامید از تهران به تبریز باز میگردد و در ادامه راه اثر گذاری تشکلهای جمعیت آزربایجان، سازمان زحمت کشان آزربایجان، کانون دموکراسی آزربایجان و… که بصورت مرکزیت تبریز و آزربایجان و مستقل از اتاق فکر تهران حرکت میکردند و انتشار روزنامه ها و نیز بیان این نکته در خاطرات پیشه وری که “از طریق همین تشکیلات توانستیم در تمامی شهرهای آزربایجان با افراد کاردان آشنا بشویم. من خودم در اسفند ۱۹۴۴ (۱۳۲۳ شمسی) برای انتخاب رهبری جبهه کنفرانسهای مفصلی در شهرهای تبریز، خوی، اورمیه و اردبیل داده و بدین وسیله با سیاسیون آزربایجان از نزدیک آشنا و دوست شدم. لذا هنگام تاسیس فرقه مان به کمک تشکلهای حاضر و آماده ی جبهه ی آزادی همه جا موفق به ایجاد شعبات فرقه شدیم.”

رصد این برهه طلایی تاریخ آزربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری و خدمات یکساله حکومت ملی آزربایجان ثمره این تلاشهای منجر به نتیجه شده و قشر روشنفکر و زحمات بی بدیل مبارزین تورک که بار دیگر لزوم توسعه سیاسی جامعه تورک آزربایجان را برای نیل به ارزش های انسانی ضرورت بخشیده بود.

با این وجود سیر مسیر تکامل قدرت دولتی و ملتگرایی آزربایجان بر کام دشنمان تلخ بود چرا که حیات خود را در گرو استعمار و بردگی سایر ملت ها میدیدند و تا توانستند بر علیه حکومت یکساله آزربایجان دسیسه ها چیدند و سرانجام حاکمیت تهران در سال۱۳۲۵ با حمله متوحشانه و قتل عام مردم عادی جویباری از خون انسانهای آزاده در شهرهای آزربایجان به راه انداخت.
کشتار بیش از ۳۰هزار انسان تورک آزربایجانی و نابود سازی و سوزانیدن کتابهای تورکی توسط دولت پهلوی در آزربایجان به تاریخ ٢۶ آذر ۱۳۲۵بود. به عبارت دیگر کتابسوزی و یا نسل کشی فرهنگی ٢۶ آذر، متمم نسل کشی فیزیکی ۲۱ آذر بود. در این حوادث دهها هزار تن انسان تورک آزربایجانی از سوی ارتش اشغالگر شاهنشاهی و نیروهای دولتی به قتل رسیدند.

این یک کشتار جمعی انتقامجویانه و بنا به برخی از صاحبنظران یک نسل کشی سیستماتیک انجام گرفته توسط دولت وقت ایران بود. در حین این رویداد فاجعه بار دولت ایران، ارتش و دیگر نیروهای طرفدار دولت و دسته جات مسلح مرتکب چندین جنایت علیه بشریت (جنایت بر علیه مردم غیرنظامی، سیاست امحاء، مجبور کردن به مهاجرت و آوارگی، شکنجه، تجاوز به عنف، …) و جنایات جنگی متعدد از جمله هجوم هدفمند به غیرنظامیان، تاراج و یغما و غارت، تخریب و ویران نمودن خانه و محل کسب و.. شده اند.

آزربایجانی که طعم آزادی را چشیده بود از آن روز به بعد مبارزه برای آزادی را شروع کرد چرا که به قول سید جعفر پیشه وری رهبر حکومت ملی آزربایجان”ملتی که طعم آزادی را چشیده باشد برای به دست آوردن آن مبارزه خواهد کرد”
امروز در شرایط حساس منطقه و ایران و با در نظر گرفتن شرایط فعلی حرکت ملی آزربایجان جنوبی در مسیر مبارزه برای آزادی و تجلی اراده ملت آزربایجان نقد و بررسی حکومت ملی آزربایجان و نقش ابرقدرت ها طی سالهای ۱۳۲۴تا۱۲۳۵ از اهمیت بسیاری برخوردار است.چرا که گفتمان و آسیب شناسی تاریخ معاصر آزربایجان نقشه راهی برای آینده و تجلی دوباره اراده ملت تورک آزربایجان خواهد بود

سعیدختایی

بیشتر بخوانید

«معنای نام قلب آزربایجان اورمیه ؛ ائتیمولوژی کلمه اورومو»

منابع فارسی، کردی و ارمنی نام شهر اورمو (اورمیه) را به شکل “ارومیه” و منابع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *