خانه / مقاله / به جای تمسخرهای نژادپرستانه، از افغانستان شیوه کشورداری بیاموزید! / محمد رحمانی فر

به جای تمسخرهای نژادپرستانه، از افغانستان شیوه کشورداری بیاموزید! / محمد رحمانی فر

همین چند روز پیش بود که حسن روحانی با لحن تحقیرآمیزی در باب ساز و کار انتخابات الکترونیک در افغانستان سخن گفت و البته پاسخ متین و شایسته‌ای را از دولتمردان افغانستان دریافت نمود. در واقع، پان‌فارسیست‌ها درس خودبرتربینی و تحقیر دیگران را از مکتب فردوسی فرا گرفته‌اند و به همین خاطر هم هست که نمی‌توانند با واقعیات دنیای جدید کنار بیایند.

علاوه بر “برگزاری انتخابات آزاد” و “آزادی مطبوعات و رسانه‌ها” درس دیگری که امثال روحانی باید از افغانستان فرا بگیرند موضوع احترام به زبان‌های رایج در آن کشور و نقش دولت در تقویت و ترویج آن زبان‌هاست. طبق قانون اساسی افغانستان زبان‌های دری و پشتو، زبان رسمی دولت بوده و در عین حال دولت موظف است برنامه‌های موثری برای تقویت وتوسعه همه زبان‌های افغانستان طرح و اجرا نماید.

برخلاف ایران که با گذشت ۴۱ سال از تصویب قانون اساسی، هنوز هیچ گامی در راستای عمل به اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی برداشته نشده‌است و حتی مخالفین این اصول، آزادانه در دانشگاه‌های کشور و در رسانه‌هایی که از بیت‌المال ارتزاق می‌نمایند علیه این اصول حرف می‌زنند و مطالبه‌کنندگان این اصول روانه زندان‌ها می‌شوند، دولت افغانستان در سال‌های اخیر گام‌های عملی مؤثری در راستای تقویت، ترویج و تدریس زبان‌هایی همچون تورکی ازبکی، ترکمنی، بلوچی… برداشته‌است و در تازه‌ترین اقدام خود روز ۲۹ مهر را به عنوان روز ملی زبان ازبکی تصویب کرده‌است.

آری، کشورداری به لقلقه اشعار نژادپرستانه فردوسی و موهومات ایرانشهری نیست. بروید در افغانستان درس کشورداری بیاموزید!

بیشتر بخوانید

امروز ۲۸ می یکصد و دومین سالروز”جمهوریت” در آزربایجان شمالی است.

اؤیرنجی : ۱۰۲ سال پیش در “۲۸ می” سال ۱۹۱۸ “جمهوری خلق آزربایجان” توسط رهبر بزرگ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *