خانه / آذربایجان / به سرقت رفتن آلبوم های مربوط به حکومت قاجار ؛ رژیم ایران راه را برای تحریف دوباره تاریخ تورکان هموار نمود!

به سرقت رفتن آلبوم های مربوط به حکومت قاجار ؛ رژیم ایران راه را برای تحریف دوباره تاریخ تورکان هموار نمود!

اؤیرنجى : رژیم تورک ستیز حاکم بر جغرافیای ایران نام که در از بین بردن تاریخ و فرهنگ ملت تورک ساکن در این جغرافیای و آزربایجان جنوبی ید طولایی دارد اینبار نیز آلبوم‌ها و عکس‌های تاریخی دوران قاجار را گم کرد.

این عکس‌ها و آلبوم‌ها در اسفند ماه سال ۹۸ از داخل کاخ گلستان دزدیده شده که چند روز پیش این خبر رسانه‌ای شده است.

آفرین امامی، رئیس مجموعه تاریخی کاخ گلستان سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفته‌ است:
اواخر اسفند سال ۹۸ امانت‌دار آلبوم‌خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک در قفسه نیست و این موضوع را به او اطلاع داده‌ است.

امامی می‌گوید: بلافاصله برای پیشگیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شده و با واحدهای ذی‌صلاح وزارت میراث فرهنگی، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز در این زمینه مکاتباتی انجام شده است. همچنین مشخصات و تصاویر نیز برای پلیس بین‌الملل ارسال شده است.

برخی اخبار حاکیست آلبوم‌های سرقتی یا گم‌شده بیشتر از یک آلبوم بوده است و یکی از این آنها آلبوم شخصی ناصرالدین‌شاه قاجار بوده که بخشی از عکس‌های آن تا بحال به نمایش در نیامده‌ است.امیدی به پیدا شدن آلبومهای ناصری  نیست.

رشته توییت احسان رستمی خبرنگار میراث فرهنگی در مورد ناپدید شدن آلبوم عکس کاخ گلستان:
آلبوم عکس کاخ گلستان رفت کنار دو تا گلدونش. این انبارگردانی هم بازیه، شش ماهه گم شده، شما دارید انبارگردانی می‌کنید؟ هی میگن مفقود شده و هیچ نشانه‌ای از سرقت نیست. بله چون اگر نیست و پیداش نمی‌کنید، کار یکی از داخل کاخه!

دسترسی به اسناد آلبوم خانه کاخ گلستان اگر نگوییم غیر ممکن حتی برای محققان سرشناس هم سخت است. اسفندماه مشخص شده که یک آلبوم مفقود شده هنوز حضرات می‌گن ما مطمئن نیستیم. ولی به پلیس بین الملل خبر دادیم! به نظرم به راحتی میشه گفت «دزدی از کاخ گلستان» بلکم مجبور بشن درست پاسخ‌ بدن.

در کاخ گلستان قبلا در کشو یک میز فیلم‌هایی «پیدا» شده بود اما این قرار نیست امیدی باشه برای پیدا شدن یک اثر مشخص و ثبت شده که حالا میگن مفقوده. تحلیلم از اطلاع رسانی و صحبت‌ها (شش ماه پس از مشخص شدن مفقودی اثر) اینه که امیدی به پیدا شدن این آلبوم نیست.

در کاخ گلستان چند سال قبل همزمان با حضور گروه فیلمبرداری دو گلدان از مجموعه کاخ گلستان «مفقود» شد. از آن زمان هیچ وقت مشخص نشد که چه بر سر این دو گلدان آماده است. سرنوشتی که احتمالا در انتظار آلبوم عکس تازه «مفقود» شده هم باشد. (گروه‌های فیلمبرداری سابقه تخریب دارند.)

 آلبوم‌خانه گلستان  با داشتن ۱۵۲۰ آلبوم و حدود ۹۰۰۰ شیشه، یکی از مهمترین مخازن دنیا و دومین مخزن عکس و فیلم بعد از موزه بریتانیا (British Museum) است.
امیدواریم جام حسنلو و بقیه آثارتاریخی تورکان در ایران به سرنوشت این آلبوم دچار نشوند البته اگر این جام هم غیب شد نباید تعجب کنیم همانطور که جام خیاو(مشگین شهر) از زمان کشف ناپدید شده است.

بیشتر بخوانید

غلام قلیزاده ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه آزاد گردید.

اؤیرنجى : غلام قلی زاده فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه که در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *