پنج شنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / به یمن حاکیمت بیگانگان بر سرزمینمان ؛ استان آزربایجان غربی رکورددار بیکاری است! + جدول

به یمن حاکیمت بیگانگان بر سرزمینمان ؛ استان آزربایجان غربی رکورددار بیکاری است! + جدول

اؤیرنجى :در بین استان های جغرافیای ایران نام کنونی, ایلام و خراسان رضوی با ۵.۱ درصد, خراسان جنوبی۶.۶ درصد، سمنان ۶.۷ درصد کمترین نرخ بیکاری و استان های آزربایجان غربی با ۱۵.۵ درصد، خوزستان ۱۴.۹ درصد و هرمزگان با ۱۳.۸ درصد بیشترین نرخ بیکاری را دارند.

مطابق این نتایج، در پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل جمعیت غیرفعال جغرافیای ایران نام افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش مواجه شده است که این کاهش در مقایسه با فصل تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردار بوده است.

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹٫۴ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۹۸،  ۱٫۲درصد کاهش یافته است.

در پاییز۹۹، به میزان ۴۱٫۴ درصد از جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز۹۸) ۲٫۹ درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۳میلیون و ۴۱۳هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل بیش از یک میلیون و سی وسه هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در پاییز ۹۹، بخش خدمات با ۴۹٫۰ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در رتبه ­های بعدی بخش‌های صنعت با ۳۴٫۳ درصد و کشاورزی با ۱۶٫۷درصد قرار دارند.

آزربایجان جنوبی با وجود غنای طبیعی اعم از معادن طلا ،مس و …که هر ساله بیشتر از قبل توسط استعمارگران به تاراج برده شده و همچنین شاهراه ارتباط با اروپا و آب و هوای چهار فصلی و اتکا به کشاورزی که می توانست به یکی از ثروتمندترین سرزمین های قفقاز و خاورمیانه تبدیل گردد لاکن با وجود اشغال توسط بیگانگان هر روز محروم تر و عقب مانده تر می گردد و فرزندان تحصیل کرده تورک با مهاجرت به مرکز به بیگاری بیگانگان کشانده می شوند.

بیشتر بخوانید

پایان اعتصاب غذاها ؛ یوسف کاری به بند خود بازگردانده شد.

اؤیرنجى : عباس لسانی،علی و رضا واثقی زندانیان سیاسی محبوس در زندان اردبیل در تماسهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *