چهارشنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و تأیید نصب سانتریوفوژهای جدید توسط رژیم ایران!

بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و تأیید نصب سانتریوفوژهای جدید توسط رژیم ایران!

اؤیرنجى : بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نصب سانتریفیوژهای نسل جدید در تأسیسات اتمی رژیم ایران را تأیید کردند. این سانتریفیوژها با سرعت بالاتری اورانیوم را غنی‌سازی می‌کنند و نصب آنها خلاف برجام است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بازرسان این نهاد در جغرافیای ایران نام پس از مشاهده تأسیسات اتمی رژیم ایران، نصب نسل جدیدتری از سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم توسط این کشور را تأیید می‌کنند.

در بیانیه آژانس آمده است “این سانتریفیوژها یا نصب شده‌اند یا در حال نصب هستند”. نصب این سانتریفوژها امکان غی‌سازی اورانیوم با سرعت بالاتر را برای رژیم ایران فراهم می‌کند.

رژیم ایران با نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها بخش دیگری از تعهدات خود در توافق اتمی با قدرت‌های جهانی را کاهش داده است.

سازمان انرژی اتمی رژیم ایران دو روز پیش‌تر، شنبه ۱۶ شهریور اعلام کرده بود ۲۰ دستگاه سانتریفیوژ مدل IR-4 و ۲۰ دستگاه سانتریفیوژ مدل IR-6 را در تأسیسات خود نصب کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حال می‌گوید رژیم ایران در تأسیسات نطنز ۲۲ دستگاه IR-4، سی دستگاه IR-6 و سه دستگاه مدل IR-6s نصب کرده یا در حال نصب آنهاست.

بر اساس توافق اتمی، رژیم ایران تنها مجاز به استفاده از سانتریفیوژهای مدل قدیمی IR-1  است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید رژیم ایران اعلام کرده قصد دارد برنامه تحقیقاتی خود را دوباره از سرگیرد.

بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم پیشتر گفته بود که “راه‌اندازی زنجیره‌ای از ۱۶۴ دستگاه نسل دوم” یکی از اقداماتی است که به زودی در دستور کار ایران قرار می‌گیرد.

این اقدام رژیم  ایران سومین گام برای کاهش تعهدات این کشور در توافق اتمی است. رژیم ایران روز یکشنبه بار دیگر طرف‌های اروپایی امضاء‌کننده این توافق را متهم کرد که به تعهدات خود در این توافق عمل  نکرده‌اند.

پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق اتمی، آلمان، بریتانیا و فرانسه می‌کوشند تا این توافق را حفظ کنند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان می‌گوید نمی‌شود از اروپا انتظار داشت به تنهایی برای این مناقشه راه حلی پیدا کند، در حالی که سایر کشورها در خلاف جهت گام برمی‌دارند.

بیشتر بخوانید

کاظم صفابخش ؛ دومین جشن تولد فعال ملی آزربایجانی در زندان اوین

  اؤیرنجى : کاظم صفابخش فعال ملی آزربایجانی امروز به مورخه ۱ بهمن ۱۳۹۸ به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *