خانه / آذربایجان / بیانیه جمعیت حقوق بشر آزربایجان “ارک” در رابطه با فروم اقلیت‌های ملی، زبانی، قومی و مذهبی سازمان ملل

بیانیه جمعیت حقوق بشر آزربایجان “ارک” در رابطه با فروم اقلیت‌های ملی، زبانی، قومی و مذهبی سازمان ملل

اؤیرنجى : سیزدهمین فروم اقلیت‌های ملی، زبانی، قومی و مذهبی سازمان ملل متحد ـ ژنو، در روز های ۱۹ و ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ تشکیل شد و به دلیل پاندمی کووید-۱۹ به صورت ویدئو کنفرانس انجام گرفت.

چهار موضوع در رابطه با نفرت‌پراکنی علیه اقلیتهای ملی- زبانی و قومی و مذهبی از طریق رادیو تلویزیون و روزنامه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای دیجیتال در نظر گرفته شده بودند.

موضوعات عبارت بودند از:
_علل و تاثیر این نفرت‌پراکنی علیه افراد اقلیت‌های ملی- زبانی، قومی و مذهبی

_چارچوب قانونی و بین المللی برای آن، گفتار نفرت‌پراکن درشبکه های اجتماعی و نقش و مسئولیت سازمانهای غیردولتی، دولت‌ها و شرکت‌های اینترنتی، سیستم و عاملان رسانه‌های اجتماعی.

_چگونه میتوان فضای امن‌تری برای اقلیت‌ها بوجود آورد.

_طرح ابتکارات مثبت برای مقابله با گفتار نفرت‌پراکن درشبکه های اجتماعی ازطریق سازمان‌های حقوق بشری، جامعه مدنی و کمیته مبارزه علیه نژادپرستی و تبعیض سازمان ملل متحد.

همه موضوعات بسیار مهم بودند ولی متاسفانه پاندمی کووید-۱۹ و انجام فروم بصورت مجازی کار را برای نتیجه‌گیری و جمع‌بندی موضوعات با مشکل مواجه می‌کرد.

جمعیت حقوق بشر “ارک” دو موضوع را انتخاب کرده بود و یکی از همکاران اکیپ “ارک” در سوئیس که قرار بود در اجلاس شرکت کند بنا به تصمیم سازمان ملل در آخرین لحظات، بطور مجازی بیانیه‌های “ارک” را قرائت کرد.

در بیانیه ارک علاوه بر مورد نژاد‌پرستی، تبعیض، نفرت‌پراکنی و گفتارهای نفرت‌آمیز نسبت به ملت تورک آزربایجان جنوبی، از زندانی شدن دو فعال رسانه‌ای به نامهای «یاور سلطانی» مدیر مسئول ماکوتایمز و «فرید محمدنژاد» ادمین صفحه‌ی یورد تی‌وی که علیه نژادپرستی اعتراض کرده بودند نام برده شده است که مثال بارزی از سرکوبی فعالان رسانه‌ای آزربایجان توسط رژیم می‌باشند.

امروز در شبکه‌های اجتماعی، اقلیت‌های ملی، زبانی، قومی و مذهبی هدف بدترین تبعیض‌ها، خصومت، خشونت و سایر اشکال نژادپرستانه قرار می‌گیرند، سخنان نفرت‌انگیز و نفرت‌پراکن، افتراء، قضاوت کردنهای غیرمسئولانه، توهین به کرامت انسانی، همه دلایل سیاسی دارند.

این گفتارهای نفرت‌پراکن که در ایران رایج می‌باشد اغلب ریشه در نژادپرستی، عدم تحمل دیگری و تبعیض و خودبرتری‌بینی دارد. پیام‌های نفرت‌انگیز کم کم به خشونت‌های سازمان‌یافته و سیستماتیک تبدیل می‌شوند. در ایران این خشونت‌ها و نفرت‌پراکنی‌ها علیه آزربایجانی ها دهه‌هاست که به عناوین مختلف ادامه دارد.

جمعیت حقوق بشر آذربایجان “ارک” علاوه بر شرکت در این فروم، گزارش کاملی نیز از تبعیض موجود در ایران نسبت به ملت تورک آزربایجان جنوبی که همواره قربانی رفتارهای ناشایست و نژادپرستانه بوده‌اند و موارد مشخصی از گفتارهای نفرت‌پراکن سازمان‌یافته از طرف جمهوری اسلامی ایران و نهادهای امنیتی آن، در میدانهای ورزشی، محیط کار، مطبوعات و رادیو تلویزیون‌های دولتی را به فروم ارائه کرد.

در ضمن از سازمان ملل خواسته شد که مساله گروههای اتنیکی علی‌الخصوص آزربایجانی ها را در ایران جدی بگیرند.
آقای منصور سیفی از سوئیس به نمایندگی از طرف جمعیت حقوق بشر آذربایجان “ارک” در این جلسه سخنرانی نموده اند.

بیشتر بخوانید

الکسی ناوالنی منتقد پوتین هنگام ورود به مسکو بازداشت گردید!

اؤیرنجى : پلیس روسیه، روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه ۹۹ الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *