جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / بیانیه جمعی از فعالین دانشجویی کانون اشراق دانشگاه زنجان ؛ ” قاراباغ حقیقتی در تلنگر تاریخ آذربایجان و بشریت”

بیانیه جمعی از فعالین دانشجویی کانون اشراق دانشگاه زنجان ؛ ” قاراباغ حقیقتی در تلنگر تاریخ آذربایجان و بشریت”

همانا ظلم و ستم ضد ارزش و پدیده ای است که با فطرت هر انسانی مغایرت دارد و در تمام مکاتب الهی و مادی و نیز اقوام و ملل مطرود و زشت شناخته شده است،طبیعت انسانی این گونه است که در طول گذشت زمان ستمگر ترین گروه ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرند،آثار مکر و حیله با دادخواهی تحت حق و حقوق پایمال شده نمایان می شود،این گونه است که ملت والا مقام با نهی و نفی ظلم و ستم مود ارجمندی و سربلندی قرار می گیرد و ملتی که به ظلم و ستم تن پذیرفته با نام ملت ظالم و ستم گر از آن یاد می کنند.

آذربایجان به عنوان یک سرزمین تاریخی پایگاه سیاسی و اجتماعی پر اهمیتی در جهان واقع شده است،فرهنگ،امت و مدنیت داده هایی برگرفته از دین اسلام و درایت مردمان ساکن آن به عنوان بخشی از ملت ترک بوده است.

اکنون این آذربایجانی ها هستند که با صدا زدن نام آنان،اول رود آراز(ارس) ابتدایی ترین چیزی است که آن را به خاطر می آوریم و بعد از آن جدایی حکایتی از ما دارد که با نام من کی هستم و هویتم کجاست؟! نشئت می یابد.

آذربایجان به دو قسمت تقسیم شده چندی نگذشته بود که اکنون بیشتر از گذشته در حال تکه تکه شدن بود،هویت آذربایجانی با آذری ایرانی آریایی و آذری شوروی روس تنها بخشی از هویت ستیزی و دشمن گری با آن بود.

چندی نگذشت که کوچ ارامنه و متفرق شدن آنان تحت عنوان دشمن گری و دشمن انگاری مهری محکم بر توطئه علیه آذربایجان و آذربایجان ستیزی بود،ارامنه ای که به دنبال آرمان گرایی دروغ و پس پرده منافع شوروی و کشورهای غربی انگلیس،آمریکا و فرانسه و غیره بود بودند خواستار تاسیس منطقه ای به نام ارمنستان کوچک در منطقه ای از آذربایجان بودند که پس از تلاش های بسیار بالاخره توانستند امتیاز آن را در ولایتی به نام ایروان به دست آورند،نهایت هم آذربایجان موجودیت سرزمینی تحت عنوان ارمنستان البته با رعایت ضوابط مرزی و حقوقی پذیرفت اما این ارمنستان بود که برای تبدیل ارمنستان کوچک به بزرگ به خاک آذربایجان دست درازی کرد و بخشی به نام قره باغ و علاوه بر آن بسیاری از شهرهای اطراف آن به نام های:لاچین،فضولی،شوشا،جبراییل،آغدام و همگی را با قتل و غارت به یغما برد.

فاجعه ۱۹۹۲ قره باغ فاجعه ای بود که منجر به کوچ ۲ونیم میلیون آذربایجانی شمال(جمهوری آذربایجان) به آذربایجان ایران و تعداد قلیلی باقی مانده آن در جمهوری آذربایجان است که هرگز نقض مالکیت خصوصی،عدالت و آزادی انسانیت را فراموش نخواهند کرد.

در طی این جریان،قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در طی همان سال های اولیه اشغال قره باغ به ۴ عدد رسید که خواستار خروج فوری نیروهای ارامنه اشغالگر بودند اما پس از گذشت ۲۷سال هنوز طرف ارمنی خواستار پذیرش آن تاکنون نشده است.

اکنون مسئله مهم تر بیش از همه آذربایجان ایران و نیز حمایت دنیای اسلام و بشریت از اقدام ارتش آذربایجان برای برای بازپس گیری این مناطق با حفظ موازین حقوقی و انسانی است که در این میان با اینکه جای خالی دولت ایران به عنوان وصی و نماینده چهل میلیون ترک احساس می شود ولی این باز هم مردم همیشه در صحنه آذربایجان هستند که حمایت خود را از ارتش آذربایجان و من ترک آذربایجانی هستم را خطاب به دشمنان و مخالفان هویت خود نشان می دهد.

هویت من آذربایجانی و آذربایجان به عنوان یک سرزمین همیشگی با محکوم کردن این اقدام در تاریخ به یادها خواهد ماند.
باشد که قره باغ هم به یگانه پاره تن جدایی ناپذیر آزربایجان خواهد پیوست.

بیشتر بخوانید

سناتور میچ مک‌کانل: اثر انگشت رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی در همه خاورمیانه دیده می‌شود

  اؤیرنجى : سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هر گونه لغو تحریم‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *