خانه / اخبار / بیانیه جمعی از فعالین ملی مدنی آزربایجان در مورد حوادث اخیر و دستگیر شدگان آزربایجانی

بیانیه جمعی از فعالین ملی مدنی آزربایجان در مورد حوادث اخیر و دستگیر شدگان آزربایجانی

 

در پی افزایش ۳ برابری بنزین و تبعات سنگین تورم حاصله از این سیاست نادرست جمهوری اسلامی،موجی از ناراحاتی در جامعه ایران بوجود آمد و طبیعتا ملت تورک آزربایجان نیز مثتثنی از این موج خشم و نفرت از سیاستهای نابجای دولتمردان ایران در هرچه کوچکتر کردن سفره ملت نبودند.

حرکت ملی آزربایجان و فعالین ملی آزربایجان و رسانه های ملی آزربایجانی باتوجه به مانیفست ” مدنی ” بودن جریان حرکت ملی آزربایجان با تاکید به حق اعتراض مسالمت آمیز در کنار ملت معترض بودند.

متاسفانه رویکرد کاملا مدنی اعتراضها با خاموش کردن ماشین و شعارهای مسالمت آمیز با دخالت نیروهای ضد شورش و شکستن شیشه ماشینها و ضرب و جرح معترضین عامل اصلی به خشونت کشیده شدن اعتراضات با نیل به امنیتی کردن فضای اعتراض و دستگیری معترضین با اتهامات سنگین آشوب طلبی و … بوده است. سیاست خبیثانه ای که سالهاست از جانب نیروهای امنیتی با دستور مستقیم شخص اول نظام صورت میپذیرد، سیاستی که نمیخواهد کوچکترین صدای اعتراض مسالمت آمیزی را تحمل کند.

در این بین متاسفانه همین نیروهای امنیتی با دستور مستقیم از تهران طی یک اقدامی غیرقانونی و بدون در دست داشتن حکم بازداشت فعالین ملی مدنی آزربایجان صرفا به خاطر اینکه قبلا پرونده ای داشته اند یا اینکه شاید از دعوت مسالمت آمیز مردم حمایت کرده اند عمدتا روز بعد از اعتراضات در محل کار یا منازل خود دستگیر و به جای نامعلومی منتقل شده اند.

ما جمعی از فعالین ملی مدنی آزربایجان با توصیف فوق الذکر عامل به خشونت کشیده شدن و حتی اقدام به آتش زدن پمپ بنزینها و مراکز عمومی را کار خود نیروهای امنیتی ایران میدانیم و خواستار آزادی فعالین بیگناه و مدنی آزربایجان هستیم. قطع به یقین اختلال در اینترنت و جلوگیری از فضای آزاد رسانه ای هرگز نمیتواند موجبات خفه کردن فضای آزربایجان و اقدامات غیرقانونی در مورد بازداشتی ها و احکام سنگین علیه ایشان را سبب گردد.

حرکت ملی مدنی آزربایجان بیش از این هرگز تحمل وضعیت غیرقانونی و غیرانسانی حاکم بر جامعه آزربایجان را تحمل نخواهد کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط و سریع این فعالین مدنی است.

حاکمیت ایران باید بداند که اعتراضات اخیر موج عصیان طبقه فرودست و کارگر جامعه است و ملت عاصی تحت فرمان هیچ نهادی من جمله حرکت ملی آزربایجان به خیابان نریخته اند و این اعتراضاتی که به خاک و خون کشیده شده است طبیعتا تبعات بسیار سنگینی را متوجه عامران به کشتار ملت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

اعتراض به استخدام گسترده طلاب به عنوان دبیر تاریخ و علوم اجتماعی در وزارت آموزش و پرورش رژیم ایران

اؤیرنجى : اعتراض به استخدام گسترده طلاب به عنوان دبیر تاریخ و علوم اجتماعی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *