خانه / اخبار / بیانیه سازمان عفو بین الملل درباره دستگیر شدگان مراسم قلعه بابک و کوه ساوالان

بیانیه سازمان عفو بین الملل درباره دستگیر شدگان مراسم قلعه بابک و کوه ساوالان

اؤیرنجى : عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای که به همراه گزارشی مفصل در هشت صفحه صادر نموده، متوقف نمودن سرکوب فعالین ملی آزربایجانی مدافع حقوق ملت تورک آزربایجان جنوبی و آزادی شان را خواستار شده است

به گزارش اؤیرنجى  به استناد از بنانیه منتشره در سایت اینترنتی سازمان عفو بین الملل ؛ این نهاد حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای مفصل و هشت صفحه‌ای از مراسم گردهمایی قلعه بابک و کوه ساوالان مربوط به تیرماه و مرداد ماه امسال که در سه زبان ( تورکی ،انگلیسی و فارسی ) تنظیم شده است؛ ضمن درخواست آزادی بی قید و شرط ابراهیم نوری فعال حقوق تورک‌ در بند ، برائت تمام بازداشت شدگانی که به قید وثیقه آزاد شدند را خواستار شد.

عفو بین الملل همچنین با اعلام اینکه تحقیقات جامع و موثقی از مراسمات امسال بالاخص مراسم قلعه بابک را داشته، از مقامات ایرانی درخواست کرده که تحقیقات فوری،بیطرفانه، مستقل و مٶثری نیز در خصوص شکایات در باره شکنجه را آغاز کرده و افراد مسئول را مطابق با استانداردهای بین‌المللی دادرسی، منصفانه محاکمه نماید.

به گفته عفو بین الملل این سازمان موضوع را از نزدیک رصد می‌کرده و ضمن مطالعه دقیق مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مستقل، دست کم با ده تن از دستگیرشدگان نیز مصاحبه مفصلی انجام داده است.

عفو بین الملل معتقد است مراسماتی همچون قلعه بابک فرصتی برای تجلیل از فرهنگ تورک های آزربایجانی و بیان شکایت از تبعیضات، علیه ایشان می‌باشد.

این سازمان با انزجار از تبعیض‌نژادی ماده ۲۷ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز عضو آن است راز گوش زده کرده و تصریح میکند که اقلیتهای اتنیکی، مذهبی و زبانی نباید از حق برخورداری از فرهنگ، اظهار و اجرای مذهب یا استفاده از زبان خود محروم شوند.

در گزارش عفو بین الملل شمار دستگیرشدگان دو مراسم قلعه بابک و مراسم کوه ساوالان حدودا ۱۲۰ نفر اعلام شده که بصورت جداگانه بازداشت تعدادی از دستگیرشدگان از جمله آقایان :عباس لسانی،ابراهیم نوری،جعفر رستمی راد، کیومرث اسلامی،حمید ادیب شفق،محمد جولانی،میثم جولانی،علی خیرجو،محسن اسمعیلی،عسگر اکبرزاده،رحیم غلامی،علی واثقی،سعید صادقی فر، مهدی هوشمند،مرتضی پروین، مصطفی پروین،توحید امیرامینی،علی روحبخش،غلام قلیزاده،محمد آزاد، مورد پرداخت قرار گرفته است

عفو بین‌الملل همچنین با استناد به گزارشات انجمن حقوق بشر مردم آزربایجانی در ایران ( آهراز ) ضمن تأسف از روند محاکمه فعالین اتنیکی از وضعیت سیامک میرزایی و دکتر لطیف حسنی دو فعال حقوق تورک در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کرده است.

در پایان عفو بین الملل توصیه هایی نیز جهت رعایت آزادی بیان و حقوق اقلیت های اتنیکی و همچنین پرهیز از بازداشت های خودسرانه و توقف آزار اذیت و شکنجه فعالین ملی آزربایجانی به مقامات مسئول ایران اعلام کرده است.

 

بیانیه و گزارش سازمان عفو بین الملل را از لینک زیر میتوانید دانلود و مطالعه نمایید:

https://www.amnesty.org/en/documents/mde13/8889/2018/en/

بیشتر بخوانید

به پاس زحمات نظر بایف ؛ پایتخت قزاقستان از این پس “نورسلطان” نامیده شد!

اؤیرنجى ؛ آستانه، پایتخت قزاقستان را از این پس باید «نورسلطان» بنامیم. این تغییر نام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *