سه شنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / بیانیه / بیانیه کانون فرهنگی_اجتماعی اشراق دانشگاه زنگان در واکنش به برخی انتقادات 

بیانیه کانون فرهنگی_اجتماعی اشراق دانشگاه زنگان در واکنش به برخی انتقادات 

اولو تانری‌نین آدی و یادی‌یلا

کانون اشراق با سابقه‌ی ده ساله‌ی خود ( از سال ۱۳۸۷) مطابق مرامنامه‌ی خود با اهداف ملیتی و هویتی در پی حفظ اصالت و هویت آذربایجانی فعالیت می‌کند و مطابق راه خود، با هر گونه کنش علیه هویت و ملیت آذربایجانی مقابله می‌کند و در کنار فعالیت‌های جدی خود اقدام به برگزاری برنامه‌ها و مراسمات با هدف حفظ فرهنگ و زبان خود می‌نماید. از فعالیت در هر حیطه‌ای از جمله ادبیات، هنر، موسیقی، تئاتر و … دریغ نمی‌کند. زیرا ما به عنوان دانشجویان هویت‌گرا معتقدیم که سالهاست در حق تورکان آذربایجان به عنوان شهروندان این کشور، اجحاف می‌شود.

اینکه عده‌ای قلیل از دانشجویان پخش و اجرای موسیقی به زبان مادری را ابتذال می‌خوانند و همچنین همدلی و همراهی دانشجویان و شادی به سبک سنت و فرهنگ آذربایجانی خود را محکوم می‌کنند، چیزی نیست جز برداشت دگم، رادیکالی و نژادپرستانه.

آنچه شما آن را “ابتذال” میخوانید، ‌شادی و اوقات فراغت چند ساعته‌ی افراد یک جامعه است که به عنوان یک شهروند، حق برگزاری و شرکت در آن را دارد. لیکن با این تفاوت که هدف ما از برگزاری جشن به مناسبت‌های گوناگون به ابتذال کشیدن و انحراف دانشجو از جریانات فکری و جدا کردن او از برخورد جدی با مسائل مختلف کشور نیست بلکه بالعکس ایجاد دغدغه‌ی هویت و ملیت در ذهن دانشجوست.

اما در روزهای اخیر شاهد تناقص در گفتار و کردار این عده‌ی قلیل هستیم، که از جشن برگزار شده توسط کانون اشراق انتقاد کرده و آن را مبتذل خوانده‌اند، در حالیکه خود به عملی که از آن نکوهش می‌کنند دامن می‌زنند. افرادی که خود از دعوت به شادی و همراهی دانشجویان انتقاد می‌کنند در جشنی که به مناسبت روز دانشجو برگزار کردند به رقص و پایکوبی پرداختند.

و اما نکته آخر، جالب است سواد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران پس از چهل سال از انقلاب اسلامی ایران به جایی رسیده است که افراد کم سواد و شاید بدون هیچگونه درک سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از وضعیت فعلی بیش از هزار دانشجوی دانشگاه زنجان ایراد سخنرانی کرده و بدون هیچگونه اطلاع از جوّ سیاسی و فرهنگی دانشگاه‌های خارج از کشور، دانشگاه‌های ایران را مدینه فاضله معرفی می‌نماید.

شایان ذکر است که با عدم رعایت ادب و احترام نسبت به کسانی که در چارچوب جامعه ایران در راستای اعتلای فرهنگ و هویت مردمان دیار کهن آذربایجان و غیور مردان و شیرزنان تورک این خطه تلاش کرده اند انگ ابتذال (و الفاظ غیر قابل ذکر) نثار می‌نمایند.

امید است زین پس تریبون عمومی دانشگاه زنجان در اختیار خواهران و برادرانی فهیم‌تر و منصف‌تر و آگاه به شرایط فعلی جامعه ایران قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید

کمپین درخواست توقف آپارتاید و آزادی فوری فعالان اتنیکی در ایران توسط فعالین ملی و مدنی آزربایجانی شروع به کار کرد

اؤیرنجى : فعالان ملی و کنشگران مدنی آزربایجانی با ایجاد کمپینی ضمن محکوم کردن موج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *