سه شنبه - ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / بیدادگاه تجدید نظر دستگیرشدگان روز جهانی زبان مادری؛  فعالین تورک به حبس و تبعید محکوم شدند!

بیدادگاه تجدید نظر دستگیرشدگان روز جهانی زبان مادری؛  فعالین تورک به حبس و تبعید محکوم شدند!

 

اؤیرنجى: شعبه ۵۴ بیدادگاه تجدید نظر تهران با صدور حکمی آقایان اکبر_آزاد ، علیرضا_فرشی ، بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی چهار فعال تورک را که به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی زبان مادری  بازداشت و به قید وثیقه موقتا آزاد شده بودند را هرکدام به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم کرد.

این حکم امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹٨ پس از احضار وکیل پرونده آقای « سید محمد فقیهی » به او ابلاغ گردیده است.

بیدادگاه تجدید نظر این ۴ فعال ملى آزربایجانی روز دوشنبه دوم دی ماه جاری به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵۴ بیدادگاه تجدید نظر تهران برگزار گردید.

در این جلسه بیدادگاه ، متهمین پرونده و وکیل مدافع آنها ضمن رد اتهامات وارده اساس تشکیل پرونده و سیر قضایی را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند:« هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اتنیکهای غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد». گفتنی است؛ دو هفته پس از این دادگاه علیرضا فرشی یکی از محکومین این پرونده که پیگیر نتیجه بیدادگاه تجدید نظرش بود به دلایل نامعلوم از روز چهارشنبه ۱٨ دی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان #طاوین منتقل شده است. .

پیشتر علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در سال ۱۳۹۵ مرحله بدوی توسط شعبه یک بیدادگاه انقلاب شهرستان بهارستان  از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند.

فعالین یاد شده همراه سه تن دیگر به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در اسفندماه ۱۳۹۲ در نسیم شهر تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان زمان دادرسی آزاد شده بودند.

بیشتر بخوانید

انفجار شدید خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه در نزدیکی مرز بازرگان!

اؤیرنجى : رسول نوری‌نسب، رییس اداره گاز ماکو در آزربایجان‌ غربی از انفجار خط لوله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *