خانه / اخبار / بیدادگاه تجدید نظر شوونیسم فارس در حکمی غیابی “عباس لسانی” را به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم نمود + سند

بیدادگاه تجدید نظر شوونیسم فارس در حکمی غیابی “عباس لسانی” را به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم نمود + سند

اؤیرنجى : شعبه ۲۶ بیدادگاه تجدید نظر شوونیسم فارس شعبه استان آزربایجان شرقی به ریاست قاضی مانقورد میکائیل خوبیارپور حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری صادره از شعبه دوم بیدادگاه انقلاب تبریز برای آقای “عباس لسانی” فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی را عینا تأیید نمود.

به گزارش اؤیرنجى به استناد از تصویر حکم صادره در رأی دادگاه چنین قید شده است :
“… توجها باینکه از سوی تجدید نظر خواه ایراد مٶثری به عمل نیامده و دلیل و مدرکی که موجب ناقض رأی صادر گردد ارائه نشده است، رأی صادره وفق موازین شرعی و قانونی بوده و اعتراض با هیچ یک از شقوق ماده ۴۳۴ قانون آئین دادرسی کیفری منطبق نمی‌باشد. مستندا به بند الف ماده ۴۵۵ قانون مذکور با رد اعتراض تجدید نظرخواه دادنامه تجدید نظر خواسته عینا تأیید می گردد.
رأی صادره قطعی است .”

“فعالیت تبلیغی علیه رژیم جمهوری اسلامی و به نفع گروه‌های مخالف نظام” از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی موزیسین فقید آزربایجانی عنوان اتهامی این فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی در این پرونده بوده است.

بیدادگاه تجدید نظر این پرونده روز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹٨ بدون اجازه حضور عباس لسانی که از ۴ ماه پیش در زندان اردبیل در بازداشت بسر می‌برد برگزار گردید.
دادگاهی که بجهت غیابی بودنش مورد اعتراض اصغر محمدی وکیل آقای لسانی نیز قرار گرفت.

عباس لسانی در ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ و در آستانه تجمعات قلعه بابک دستگیر شد. همزمان و پس از دستگیری او ده‌ها تن دیگر در سراسر آزربایجان جنوبی نیز بازداشت گردیدند.

او پس از ۲۰ روز در شعبه ۱۱ دادیاری تبریز با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد. سازمان عفو بین‌الملل در مرداد ماه آن سال با انتشار گزارشی مفصل ضمن محکوم کردن بازداشت لسانی و دیگر بازداشت‌شدگان حکم برائت همه دستگیرشدگان را خواستار شد.

مراجع قضائی بدون اعتنا به این خواست نهاد بین‌المللی تاکنون چندین نفر در این بازداشتیها را محاکمه و به حبس محکوم کرده‌ است.
پرونده عباس لسانی نیز به صورت ویژه و تحت آنچه سناریو دریافت میشود دنبال گردیده است.

تمام مراحل داردسی در این پرونده بصورت غیابی برگزار شده که پس از دستگیری لسانی جهت سپری کردن حکم، با اعتراض و درخواست واخواهی از سوی او روبرو گردید.

دادگاه با قبول پذیرش اعتراض لسانی و آزادی موقتش در ۲۵ دی ماه گذشته اقدام به برگزاری جلسه‌ واخواهی نموده ولی بلافاصله پس از این جلسه با هماهنگی نیروهای امنیتی وی مجددا بازداشت و تحت پرونده‌ای جدید به بازداشتگاه اردبیل منتقل شد.

آقای لسانی از آن زمان تاکنون در زندان اردبیل در بلاتکلیفی بسر برده و طی جلسات تفهیم اتهام و برگزاری دادگاه در شعبه معاونت این شهر با چهار اتهام سنگین روبرو شده است.

عباس لسانی در بیش از دو دهه اخیر و به جهت فعالیتهای مدنی و عاری از خشونتش همواره بازداشت ، شکنجه ، محاکمه و متحمل حبس‌های طویل مدت شده است.

بیشتر بخوانید

سهند معالی ؛ فعال ملی آزربایجانی با اتمام مرخصی به زندان سراب بازگشت!

اؤیرنجى : سهند معالی فعال ملی آزربایجانی ساکن سراب که دوران محکومیت یکساله خود در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *