سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / بیدادگاه شوونیسم فارس در اورمیه ؛ حکم به قطع دست یک زندانی داد!

بیدادگاه شوونیسم فارس در اورمیه ؛ حکم به قطع دست یک زندانی داد!

اؤیرنجى : شعبه یک دادگاه کیفری اورمیه، یک زندانی محبوس در زندان مرکزی این شهر را به اتهام سرقت به قطع دست محکوم کرد. قرار است این حکم تا آخر مهر ماه اجرا شود.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری هرانا؛ این حکم به اتهام «ارتکاب ۱۹ فقره سرقت» برای این فرد صادر شده است. این زندانی روز ۲۱ مهر ۹۴ در فلکه بهداری اورمیه از سوی نیروهای آگاهی بازداشت و به اتهام چندین فقره سرقت بازجویی می‌شود.

در جلسه دادگاه در روز ۲۴ بهمن ۹۵ با حضور ۱۹ شاکی خصوصی و وکیل تعیینی، این زندانی به «قطع چهار انگشت دست راست به شرطی که انگشت شست و کف دست باقی بماند» محکوم می‌شود.

بعد از اعتراض وکیل به حکم صادره، پرونده به شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود. این مرجع سوم خرداد ۹۶ به دلیل عدم درخواست شاکیان خصوصی برای صدور حکم قطع دست، حکم را نقض می‌کند اما در جلسه بعدی دادگاه، «با درخواست ۱۱ نفر از شاکیان برای قطع دست» دوباره همان حکم صادر می‌شود.

حالا دیوان عالی کشور این حکم را تایید کرده و به زندانی اطلاع داده شده که احتمالا تا آخر مهر، (طی ۱۱ روز آینده) حکم اجرا می‌شود. حکم قطع دست برای برخی متهمان به سرقت در ایران بر اساس ماده ۲۷۸ قانون مجازات اسلامی صادر و اجرا می‌شود.

بر اساس این ماده، «حد سرقت» در مرتبه اول «قطع چهار انگشت دست راست سارق از انتهای آن است، طوری که انگشت شست و کف دست باقی بماند.» صدور و اجرای حکم قطع دست از سوی قوه قضاییه بارها از سوی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر به عنوان مجازاتی بی‌رحمانه و غیرانسانی محکوم شده و کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از آن را ممنوع کرده است.

 

بیشتر بخوانید

سناتور لیندزی گراهام و کوین مک کارتی: رژیم ایران مانند جانورانی زخم‌خورده اند و تنها زبان قدرت را می‌فهمند

اؤیرنجى: سناتور لیندزی گراهام عضو برجسته سنای آمریکا در مصاحبه با فاکس‌ نیوز در رابطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *