چهارشنبه - ۲۸ آذر ۱۳۹۷
خانه / حقوق بشر / بی خبری از وضعیت فعال ملی مدنی آزربایجانی ؛ ابراهیم نوری

بی خبری از وضعیت فعال ملی مدنی آزربایجانی ؛ ابراهیم نوری

 

اؤیرنجى : ۶ روز پس از دستگیری و بازداشت فعال ملی مدنی آزربایجانی “ابراهیم نوری” (ایتگین قاراداغلی) از محل و شرایط نگهداری و وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

ابراهیم نوری فعال ملی آزربایجانى که عصر دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ توسط ارگان‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران در تهران بازداشت شده است، طی تماسی تلفنی با برادر خود “فرج نوری” خبر دستگیری خود توسط نیروهای امنیتی بدون حکم قضایی را اعلام داشته بود، به گفته فرج نوری: وی پس از بازداشت در بند ۲۰۹زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری شده است.

گفتنی است دستگیری و بازداشت این فعال مدنی در پی فراخوان فعالین ملی مدنی آزربایجان برای سالروز تولد بابک و اجرای مراسم در قلعه بابک و همزمان با دستگیری های گسترده در آزربایجان بوده است که به بیش از ۸۰ نفر رسیده است.

باید افزود پیش از باز داشت وی در تهران در مورخه دوشنبه ۴ تیرماه ۹۷ مأمورین اجرای احکام دادگستری شهرستان اهر با مراجعه به منزل پدری وی قصد دستگیری وی را داشته‌اند که به علت عدم حضور این فعال، موفق به بازداشت وی نشده بوده اند.

ابراهیم نوری دانشجوى رشته حقوق و فعال آزربایجانى اهل شهرستان اهر بوده و پیش از این نیز در پی فعالیت های ملی مدنی خود بارها دستگیر و محاکمه شده است.

آخرین بازداشت وی مربوط به حمایت از مسلمانان اویغور در چین و قاراباغ آزربایجان در رمضان ۹۵ میباشد که پس از ۱۱ روز اعتصاب غذا به صورت موقت آزاد شده بود که با حکم قطعی شش ماه حبس تعزیری روبرو شده است.

باید افزود دیگر پرونده این فعال ملی مربوط به اعتراضات سراسری در آزربایجان در آبان ۹۴ برای برنامه شنیع فیتیله که از صدا و سیما ایران پخش شده بود می باشد که در آن حکم ده ماه حبس تعزیری دریافت کرده است.

ایشان در اسفند ۹۲ به همراه شصت تن از فعالین ملی دستگیر شده و با اتهام تشکیل گروه و دستجات علیه امنیت داخلی روبرو شده بود که به دلیل عدم ادله اثباتی محرز قانونی، دادگاه انقلاب رای بر برائت دریافت کرده است.

علاوه بر اینها این فعال ملی آزربایجان در جریان فعالیت های مدنی خود بارها توسط ماموران قضایی، انتظامی و اطلاعات فراخوانده شده و مورد تهدید قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید

ایواز طاها : چهار برنامه‌ی سخنرانی‌ام در دانشگاه‌ها لغو شده است

اؤیرنجى : ایواز طاها نویسنده برجسته آزربایجانی از لغو پی در پی سخنرانی هایش در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *