چهارشنبه - ۲۸ آذر ۱۳۹۷
خانه / اخبار / بی خبری مطلق از وضعیت عباس لسانی و ابراهیم نوری /آزادی اکثر بازداشت شدگان قورولتای قلعه بابک

بی خبری مطلق از وضعیت عباس لسانی و ابراهیم نوری /آزادی اکثر بازداشت شدگان قورولتای قلعه بابک

اؤیرنجى : با وجود آزادی تقریبی ۵۲ نفر از بازداشت شدگان مراسم قلعه بابک در آزربایجان جنوبی که توسط نیروهای امنیتی اشغالگران فارس بازداشت گردیده بودند، اما همچنان از وضعیت قهرمان و مبارز خستگی ناپذیر حرکت ملی” عباس لسانی ” و دانشجوی حقوق و فعال ملی “ابراهیم نوری ” خبری در دست نیست. 

به گزارش اؤیرنجى؛ اکثریت بازداشت‌شدگان مراسم قلعه بابک  آزاد شده و برخی از آزادشدگان، تودیع وثیقه کرده و جهت رسیدگی به اتهماتشان به دادگاه خواهند رفت و برخی دیگر پس از یکی دو روز بازداشت و بازجویی با نداشتن شاکی، آزادی کامل و منع تعقیب گرفته‌اند .

عسگر اکبرزاده ، رحیم غلامی ، سعید صادقی فر و علی واثقی چهار فعال تورک آزربایجانی که پس از بازداشت با اتهام تشکیل جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور روبرو شده بودند ،در حین تفهیم اتهام، رد اتهام و دفاعیات خود را به زبان تورکی تقدیم بازپرس پرونده کرده‌ و هر کدام با تودیع وثیقه۵۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.

سجاد صدقی و یاشار حسن‌پور دو فعال دیگر آزربایجانی هستند که آنها نیز با تودیع وثیقه موقتا آزاد شده‌اند.اتهام آنها معلوم نیست.

مهدی هوشمند ، عبدالله هوشمند ، سینا ارشادی ، مرتضی مرادپور ، رحمان قاسمی ، رحیم ساسانی ، قاسم محمودی ، محمود محمودی ، حمید قوتی ، سعید سینه دار ، شاهین اسماعیل پور ، سلیمان کاظمی و اکبر عباس‌زاده نیز ۱۳ فعال مدنی تورک هستند که بدون سپردن وثیقه امکان آزادی کامل پیدا کرده‌اند.

همچنین حجت فکری و خانم اولدوز قاسمی نیز که قبل از این خبر بازداشت آنها منتشر شده بود گفته می‌شود که آنها فقط تحت تعقیب مانده‌اند و قرار تعقیب آنها به بازداشت تبدیل نشده است.

خبرها از آزادی موقت عباس نیکروان هنرمند نامی و فعال ملی آزربایجانی که از روز بازداشتش در اعتصاب غذا به سر می برد ،در قبال تودیع  وثیقه حکایت دارد.

با تعیین تکلیف ۲۲ فعال بالا و با احتساب ۳۰ فعال آزاد شده قبلی، تعداد فعالینی که قرار بازداشت آنها تبدیل به آزادی شده مجموعا به ۵۲ نفر رسیده است.

وضعیت ۱۵ فعال تورک آزربایجانی هنوز مشخص نیست!

عباس لسانی ، ابراهیم نوری ،جعفر رستمی ، کیومرث اسلامی ، سهند معالی  ، مرتضی یزدانی ، سالار افشاری ، سجاد عبدلی ، عباس خدایاری ، غلام قلی‌زاده ، رحیم علی رضایی ، ابولفضل بیدخت ، ابولفضل کرامتی ، امیرهاشم زاده و احد آلویی ۱۶ فعال آزربایجانی هستند که پس از بازداشت آنها خبری در باره آزادی آنها منتشر نشده است.

از میان اسامی ذکر شده عباس لسانی،ابراهیم نوری که قبل مراسم گردهمایی بازداشت شده‌اند در شرایط نامعلومی نگهداری میشوند و در پیگیری‌هایی که بعمل آمده محل بازجویی‌های آقای لسانی اداره اطلاعات تبریز و اردبیل عنوان می‌شود و ابراهیم نوری که همراه با جعفر رستمی در تهران دستگیر شده است هنوز در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی میباشد.

به گفته خانم پیله‌ور همسر جعفر رستمی که موفق به اخذ ملاقات حضوری با همسرش شده و اطلاعات مربوط به این ملاقات را در صفحه اینستاگرام خود منعکس نموده ، این فعال ملی آزربایجانی به تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام و دادگاهی شده است.

کیومرث اسلامی دیگر بازداشتی این پرونده که در شهر موغان پس از بازجویی به زندان موغان منتقل شده در گفتگوی تلفنی با خانواده‌اش گفته که در زمان بازداشت تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار گرفته و هنوز خونریزی از ناحیه سرش کاملا بند نیامده است.
دادگاه موغان با آنکه برای آزادی اسلامی، تامین وثیقه صادر کرده ولی قاضی پرونده در پیگری‌های خانواده این فعال مدنی عنوان کرده که هنوز اداره اطلاعات موافق آزادی هرچند موقت او نیست.

سهند معالی فعال ملی مدنی آزربایجانی اهل سراب نیز که پس از دستگیری و اتمام بازجویی برای آزادیش تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی خواسته شده بود ، با کارشکنی‌های بازپرس پرونده همراه شده و هنوز امکان آزادی پیدا نکرده است.

همچنین؛ غلام قلی‌زاده فعال مدنی اهل اورمیه که درکلیبر بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفته بود پس از انتقال به اورمیه به زندان این شهر منتقل شده است.

در این بین احتمال آزادی دیگر فعالینی که اسامی آنها در میان بازداشت‌شدگان فعلی میباشد وجود دارد ولی هنوز منابع معتبری این موضوع را تأیید نکرده‌اند.

خاطر نشان میشود که مراسم گردهمایی سالانه قلعه بابک از عصر روز پنجشنبه ۱۴ تیر تا شامگاه روز جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ تحت تدابیر شدید و بی‌سابقه امنیتی برگزار گردید.

بیشتر بخوانید

فعالین ملی آزربایجانی در سالگرد فاجعه کتابسوزان ۲۶ آذر؛ تبریز را غرق در پوستر و دیوار نوشته نمودند

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی ساکن تبریز. ،همزمان با سالگرد قتل عام فرهنگی ملت تورک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *