سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / حقوق بشر / تأیید عین حکم دادگاه بدوی سه تن از فعالین ملی _ مدنی آزربایجانی از سوی دادگاه تجدید نظر + سند

تأیید عین حکم دادگاه بدوی سه تن از فعالین ملی _ مدنی آزربایجانی از سوی دادگاه تجدید نظر + سند

اؤیرنجى  : دادگاه تجدیدنظر، در خصوص حکم بدوی سه تن فعالین ملی و مدنی تورک آزربایجان جنوبی؛ «میلاد اکبری»، «مرتضی پروین» و «اکبر جهانگیری»، حکم پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس ۴ ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری را عیناً تائید نمود.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از وئبسایت گوناز تی وی٬ شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آزربایجان شرقی، طی دادنامه‌ای به تاریخ تنظیم ۱۷ خردادماه ۱۳۹۷، با وصول دفاعیات تجدیدنظرخواهی در مهلت قانونی٬ دفاعیات نامبردگان را بلاوجه قلمداد کرده و عین رأی صادره دادگاه بدوی را، به‌طورقطع، تأیید نمود.

«میلاد اکبری»، «مرتضی پروین» و «اکبر جهانگیری»، پیش‌ازاین از سوی دادگاه بدوی شهرستان کلیبر با اتهام واهی و انتسابی مشارکت در اخلال نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی و دادن شعارهای نامتعارف در قلعه بابک با استناد به ماده ۶۱۸ ق‌. م. ا، به تحمل پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس ۴ ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم‌شده بودند.

این فعالین در تمامی مراحل دادگاه، دفاعیات خود را به زبان مادری‌شان، ارائه کرده بودند. دفاعیه فعالین که روز چهارشنبه (۱۵ فروردین ۱۳۹۷)، به‌صورت کتبی و به زبان تورکی آزربایجانی نوشته‌شده بود، از سوی دادگاه حکومت ایران، «دفاعیه مبهم و بلاوجه» اعلام شد.

این فعالین، در ۹ تیرماه ۱۳۹۶ با شرکت در تجمعات سالیانه «قلعه بابک» که به مناسبت «سالروز تولد بابک قهرمان ملی آزربایجان» برگزار می‌شود، به همراه ده تن دیگر بازداشت و به زندان منتقل و بعداً به‌طور موقت آزاد شدند.

در تجمع مذکور در قلعه بابک، فعالان ملی مدنی آزربایجان، ضمن اعتراض به تبعیضات صورت گرفته علیه آزربایجان جنوبی، خواستار آزادی زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی، ازجمله آزادی مهندس «سیامک میرزایی» شده بودند.

بیشتر بخوانید

زنان و دختران آزربایجانی با چشمانی اشک آلود پشت درهای بسته استادیوم سهند ماندنی شدند! +ویدئو

اؤیرنجى : تراختور آزربایجان در میان هشتاد هزار طرفدار جنس مذکر خود پیروز نبرد با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *