دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / آذربایجان / تاراج آزربایجان ؛روزانه ۵۰ میلیارد تومان کنسانتره مس از ورزقان آذربایجان به کرمان می‌رود!

تاراج آزربایجان ؛روزانه ۵۰ میلیارد تومان کنسانتره مس از ورزقان آذربایجان به کرمان می‌رود!

اؤیرنجى : استاندار آزربایجان‌شرقی در اعتراف به تاراج معدن مس سونگون آزربایجان توسط استعمار فارسی حاکم بر جغرافیای ایران نام گفت «هر روز به میزان ۵۰ میلیارد تومان کنسانتره مس از مس‌سونگون ورزقان به کرمان می‌رود»

محمدرضا پورمحمدی به خبرگزاری فارس گفت: «خدا هر چیزی را که برای پیشرفت لازم باشد از آب، خاک، معدن و انسان‌های پرتلاش در آزربایجان به ودیعه نهاده است؛ به‌طوریکه هر روز به میزان ۵۰ میلیارد تومان کنسانتره از اینجا به کرمان می‌رود؛ اگر همین پول در خود استان بماند اینجا بهشت می‌شود.»

پورمحمدی افزود: «اگر فقط خطوط ذوب و پالایش مس در سونگون راه‌‎اندازی و در کنار آن یک شهرک مس ایجاد شود که ورق‌های مس و کابل تولید کند ثروت‌های کلانی برای استان ایجاد خواهد کرد.»

پورمحمدی در حالی به تاراج معدن مس سونگون توسط استعمار فارسی  اعتراف می کند که وی ۴ سال استاندار آزربایجان شرقی بوده و طی این مدت کوچکترین قدمی در جهت جلوگیری از تاراج این معدن عظیم آزربایجان برنداشته و اکنون که عمر ۸ ساله دولت روحانی رو به اتمام است به این حقیقت تلخ اعتراف می کند.

معدن مس سونگون در ورزقان بزرگترین معدن مس خاورمیانه است و ۴٠ درصد مس تولیدی ایران از ذخایر این معدن عظیم آزربایجان تامین می شود. حکومت ایران از تولید شمش مس این معدن در آزربایجان جلوگیری کرده و خاک آن به صورت خام به کرمان منتقل شده و در آنجا به شمش تبدیل می کند.

در نتیجه سیاست های تورک ستیزانه حکومت ایران، فعالیت این معدن عظیم نه تنها سودی برای آزربایجان نداشته بلکه سبب تخریب گسترده جنگل ها و منابع طبیعی قره داغ شده است.

در مردادماه ۹۹ «اللهوردی دهقانی» نماینده ورزقان در مصاحبه با «آناج» با تایید چپاول معدن مس سونگون آزربایجان توسط دولت ایران، اذعان کرد سهم آزربایجان از درآمد سالانه ۱۳ هزار میلیارد تومانی معدن سونگون ورزقان «تقریبا هیچ» است.

بیشتر بخوانید

دیلی میل: ناوگان نفت‌کش‌های ایران با قاچاق نفت به چین پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران است

اؤیرنجى : روزنامه «دیلی‌میل»، در گزارشی، ۱۲۳ تانکر ایرانی که نفت را در بازار سیاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *