سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / دانشجو / تجمع دانشجویان در مقابل ساختمان وزارت علوم در اعتراض به افزایش سهمیه کنکور بسیجیان

تجمع دانشجویان در مقابل ساختمان وزارت علوم در اعتراض به افزایش سهمیه کنکور بسیجیان

به گزارش اؤیرنجى ،این تجمع در اعتراض به افزایش سهمیه خانواده های ایثارگران و جانبازان درمقابل وزارت علوم صورت گرفت.

دانشجویان شرکت کننده در آزمون ورودی دانشگاهها در دوره ی تحصیلات تکمیلی ؛ پس از اطلاع از اینکه سهمیه های خانواده های ایثارگران و جانبازان در دفترچه ی انتخاب رشته ۳۰ درصد افزایش یافته است تجمع ؛ خود را درمقابل وزارت علوم آغازکردند.

به گفته دانشجویان معترض ؛ در دفترچه انتخاب رشته سال ۹۷علاوه بر سهمیه ۲۵ درصدی، سهمیه ۵ درصدی دیگری نیز اضافه شده است و این موضوع اصل عدالت اجتماعی و حق آموزش رایگان و برابر را زیر سوال می برد.

منصور غلامی وزیر علوم دولت روحانی که خود نیز یکی از این بسیجی هاست، از روبرو شدن و پاسخگویی به دانشجویان سرباز زد ، واحد بازرسی وزارت علوم به دانشجویان اعلام کرد: « به ما ربطی ندارد، آنقدر اینجا بایستید تا خسته بشوید چون فایده ای ندارد»

گفته می شود بعد از جنگ ایران و عراق و راه اندازی حوزه ای به نام بسیج دانشجویی در دانشگاه های ایران و تصویب قانونی که در سال ۶۷ از مجلس رقم خورد تسهیلات ویژه ای برای بسیجیان، جهادگران و رزمندگان در نظر گرفته شده است.

دانشجویان معترض به ظرفیت ۴۰ درصدی پذیرش دانشگاهی بسیجیان و نیروهای امنیتی و خانواده هایشان معترض بوده و هستند.

«قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان به دانشگاهها» نام مصوبه ای است که قبلا در مجلس تصویب شده و  بر اساس این مصوّبه، «وزارتخانه‌های فرهنگ و آموزش عالی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظّفند براثر تحقیقات و بررسیهای سازمان سنجش آموزش کشور و نتایج علمی کنکور سراسری در دو سال آینده، کلیه افراد واجد شرایط استفاده از سهمیه ۴۰درصدِ موضوع قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران بسیجی به دانشگاهها و اصلاحات بعدی آنی را در مؤسسات آموزش عالی کشور مورد پذیرش قراردهند».

مطابق تبصره یک این ماده «۵درصد ظرفیت دانشگاهها و موٌسسات آموزش عالی به فرزندان و همسران شهدا و جانبازان بالای ۵۰ درصد و همسران آزادگان با سنوات چهار سال به بالا اختصاص می یابد.

این ظرفیت با موافقت وزارتخانه های فرهنگ و آموزش عالی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند اضافه بر ظرفیت اعلام‌شده در دفترچه کنکور سراسری باشد. درصورت عدم تکمیل ظرفیت، باقیماندهٌ آن به فرزندان و همسران جانبازان بالای ۲۵ درصد، به ترتیب اولویّتِ درصد جانبازی تخصیص داده می‌شود».

بیشتر بخوانید

دادگاه “پریسا رفیعی” ،دانشجوی تورک آزربایجانی دانشگاه تهران برگزار شد

اؤیرنجى : دادگاه خانم “پریسا رفیعی”دانشجوی تورک آزربایجانی و فعال صنفی که در رشته هنرهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *