پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / مقاله / تحلیلی جامعه شناختی بر یک تصویر نوستالژیک / حسین ادیبان

تحلیلی جامعه شناختی بر یک تصویر نوستالژیک / حسین ادیبان

توجه به جزئیات تصویر و نوشته هایش ما را به چند نکته رهنمون می سازد؛


در تصویر بالایی، دو شخص (!). دو میز و یک صندلی دیده می شود. شخص «آدم» نیاز نمی بیند که در صندلی بنشیند و به حرفهای شخص مقابل یعنی “سوسک” بصورت کامل گوش دهد. «آدم» یک میز و یا همان چارچوب گوش دادن (و نه مذاکره) را برای”سوسک” در نظر گرفته و «سوسک» بر روی همان میز بزرگ (چارچوب)، مجبور است یک میز کوچک و نیز بصورت رسمی جهت گفتن سخنانش نشسته بر یک صندلی کوچک، درخواستهایش را ادا کند. «آدم» نیز به حالت نیم خیز که نشان میدهد خیلی زمان برای شنفتن کامل حرفهای «سوسک» را ندارد، با بیان هویت «سوسک» سعی در فهماندن جایگاهش دارد.

ضمنا باید در نظر داشت که علاوه بر صفات قید شده بر سوسک، سوسک در ادبیات آدم نشان از ریز و بی اهمیت بودن شخص و مساله دارد. با این حساب سوسک نباید اصلا گلایه و شکایت کند. چنانچه از متن نیز بر می آید سوسک یک طفیلی کثیف است. حالت نشستن سوسک و نیز دستانش نشاندهنده عدم فهم وی از جایگاهش بوده و گستاخی و بی تمدن بودن او را بیان می دارد.

۲- تصویر پایینی، سرزمین بدون “سوسک” را نشان میدهد که سرسبز و گلزار می باشد و خنده را بر روی «آدم» شکفته میسازد؛ چراکه جایگاه و محل سوسک، درست است که در همان سرزمین می باشد ولی توالت آن جایگاه و محل سکونت وی است.

٣- اما متن در «روش اول: گفتمان». اولین کلمه یعنی «بعضی ها» حائز اهمیت است. به عقیده کارتونیست، شمار آدم هایی که معتقدند اول» باید سراغ «گفتگوی تمدنها» رفت و بعد و در صورت عدم برآورد نتیجه از این گفتگو(که همانا فهماندن جایگاه آنهاست). کم است و خیلی از آدمها معتقدند که باید با خشونت رفتار کرد.

۴-اشاره جالبی به روند چندین دهه ای «آسیمیلاسیون» در باغچه (یا همان سرزمین آدمها) و به فهم کارتونیست به بار نشستن آن شده است: «هشتاد درصد خود سوسک ها هم بلد نیستن زبان خودشان را  و ترجیح میدن به زبون های دیگه حرف بزنن»

۵- با یک نتیجه گیری بسیار ساده به سراغ «روش دوم» میرود. علت اتخاذ روش دوم، زبان نفهمی سوسک ها بیان میگردد.

۶- در روش دوم به عقیده «آدم» نیاز نیست که خشونت قرن ۲۰ امی به راه انداخت! با اتخاذ روشهای اساسی تر مثل قطع منابع غذایی که بهتر بود گفته میشد “اقتصادی”، میتوان سوسک ها را از میان برداشت.باز کارتونیست یک اشاره دقیق به سیاست چندین دهه ای در باغچه (همان سرزمین آدمها) دارد: «سانترالیسم» و «سیستم اقتصادی بسته یا نیمه بسته» یعنی عدم انتفاع سرزمین سوسک ها(توالت) و خودشان، از مواهب سرزمین آدمها و البته نه خود مواهب بلکه اضافات و فضولات مواهب. بدین ترتیب در نتیجه اتخاذ این تصمیم، سوسک ها یا می میرند و یا دست به مهاجرت به باغچه و نیز «آدم شدن» می زنند که اگر (بشوند!)

۷- و نتیجه آخر اینکه هرچه به اقتصاد سوسک ها رسیدگی نشود. باغچه با سرزمین آدمها سرسبزتر خواهد شد و هیچ دلیل و توجیهی برای رساندن منابع اقتصادی به سوسک های زبان نفهم وجود ندارد.

بیشتر بخوانید

کیتاب تانیتیمی ؛ قوشلار داها قورخمازلار

“قوشلار داها قورخمورلار” کیتابی یازیلمیش تورکجه رومان،رقیه کبیری نین اثرلریندن دیر. کیتابدا ایکی قیزین،نیلوفر و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *