پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / گزارش / تحلیل راغفر از پیامدهای اجتماعی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

تحلیل راغفر از پیامدهای اجتماعی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

اؤیرنجى : “حسین راغفر” ، اقتصاددان و استاد دانشگاه در ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه به پیامدهای تحریم‌های آمریکا علیه ایران از بعد بین‌المللی و اجتماعی پرداخته است که وبسایت اؤیرنجی این مصاحبه را با خوانندگان خود به اشتراک می گذارد.

به گزارش اؤیرنجى ؛ حسین راغفر، اقتصاددان ایرانی و استاد دانشگاه الزهرا در تهران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری “آناتولی”، در خصوص پیامدهای دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران ضمن اشاره به افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، تصریح کرد که تداوم سیاست فعلی دولت حسن روحانی در افزایش قیمت ارز، اعتراضات عمومی را بر خواهد انگیخت.

این پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادی در ایران گفت: با بازگشت دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قیمت نفت می تواند به شدت افزایش پیدا کند. البته این افزایش قیمت به نفع اقتصاد آمریکا خواهد بود و قطعا به نفع اقتصادهای رقیب ایالات متحده مثل چین و هند نخواهد بود. ضمن اینکه به نظر می رسد این بار تحریم مثل دفعات قبل موفق نباشد.

راغفر افزود: این تحریم‌ها یک تهدید و در عین حال یک فرصت است. فرصت از این نظر که به بازسازی اقتصاد از داخل پرداخته شود. اقتصادی که به فروش منابع طبیعی وابسته باشد همواره در معرض آسیب های خارجی است، به خصوص کالاهایی که قیمت آنها خارج از نظام اقتصادی آن کشورها تعیین می شود. از این حیث این موضوع را باید به عنوان یک فرصت برای سیاستگذاران داخلی تلقی کرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر سیاست های انقباضی و جلوگیری از واردات کالاهای لوکس از جمله ظرفیت هایی است که می تواند در ایران شکل گیرد و تقاضا برای ارز را کاهش دهد، ضمن اینکه فرصت های دیگری را برای توجه به بنگاه های داخلی ایجاد و تولید در داخل در حوزه های صنعتی را هدفگیری کند.

این اقتصاددان ایرانی در ادامه به مشکلات معیشتی مردم این کشور در روزهای نزدیک به بازگشت دور دوم تحریم‌ها و سیاست های دولت حسن روحانی در مدیریت دوران تحریم اشاره کرد و گفت: “به نظر من آنچه که اتفاق خواهد افتاد این است که دولت اصرار دارد قیمت ارز را در همین سطوح بالا نگه دارد و این موضوع منجر به بروز ناآرامی ها در داخل ایران خواهد شد و اعتراضات عمومی را برخواهد انگیخت”.

راغفر به موازات این موضوع به نکته ای قابل توجه در خصوص “اعمال فشار گروه‌های مخالف به دولت” اشاره و تصریح کرد: از سوی دیگر گروه‌های مخالف دولت ابزار فشار بیشتری برای اعمال علیه دولت خواهند داشت.

این اقتصاددان ایرانی تاکید کرد که باید یک بازنگری در قیمت ارز و بازسازی ارزش پول ملی این کشور صورت گیرد و قیمت ها به نرخ سابق بازگردد تا از بروز مشکلات گسترده ای که در پی بالا بودن نرخ ارز رخ خواهد داد، جلوگیری شود.

راغفر ادامه داد: در غیر این صورت گریزی از مواجهه با مشکلات نیست و کشور با چالش جدی مواجه می شود.

وی همچنین درباره علل افزایش قیمت کالاها، نایاب و کمیاب شدن برخی کالاها در روزهای نزدیک به بازگشت دور دوم تحریم ها گفت: “این مساله به دلیل کاهش ارزش پول ملی رخ داد که مسئول اصلی آن دولت و مجلس است و باز علت آن نیز مشکلاتی است که در نظام بانکی کشور وجود دارد. دولت برای تامین منابع مالی و کمک به بانک هایی که منابع مردم را گرفته و با مشکلاتی برای بازپرداخت مواجه هستند، اقداماتی را انجام داد که در نهایت به کاهش ارزش پول ملی منجر شد”.

گفتنی است تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل بخش های انرژی، مالی و دریایی این کشور که در چارچوب توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ لغو شده بود، روز گذشته ۵ نوامبر ۲۰۱۸ مجددا آغاز شد. اجرای بسته دوم و نهایی تحریم‌ ایران که در پی خروج یک جانبه آمریکا از برجام بازگردانده شده بود از ساعت ۰۰٫۰۱ دقیقه به وقت واشنگتن (۰۸٫۰۱ دقیقه استانبول) رسما آغاز شد.

در ادامه وزارت خزانه‌داری آمریکا لیست ۷۰۰ فرد و شرکت ایرانی را در رابطه با تحریم‌های جدید خود علیه این کشور منتشر کرد.

 

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *