خانه / اخبار / تحلیل زلزله سراب ، میانه و هشترود آذربایجان (۱)

تحلیل زلزله سراب ، میانه و هشترود آذربایجان (۱)

دکتر توحید ملک زاده ؛ دکترای مهندسی ژئوفیزیک و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

زلزله نسبتا قوی به بزرگی ۵٫۹ روز ۱۷ آبان ساعت ۰۲:۱۷ مناطق جنوبشرق آذربایجان شرقی را لرزاند و باعث خسارتهای جانی ۶ کشته و تخریب چندین روستا شد. از آنجایی که مرکز اصلی این زلزله در بخش کندوان به مرکزیت شهر ترک ( tark ) شهرستان میانه قرار دارد این زلزله در هر سه شهرستان سراب، میانه و هشترود و بخشهای تورکمنچای و ترک موثر بوده است. مرکز پس لرزه ها در ساعتهای آتی به شرق منتقل شد.

برآوردهای اولیه فعالیت گسل سراسکند را نشان می دهد. گسل سراسکند( مرکز شهرستان هشترود) گسلی است کواترنر با روندی شمالغرب – جنوبشرق که از ده کیلومتری شمالشرق سراسکند می گذرد. با توجه به نقشه سایزوتکتونیک آذربایجان می توان طول گسل را حدود ۵۰کیلومتر در نظر گرفت. با در نظر گرفتن فعالیت حداقل نصف طول گسل می توان انتظار داشت ماکزیمم زلزله با بزرگی ۷=M بوقوع بپیوندد. که ۵٫۹ آن آزاد شده است. اغلب انرژی این گسل آزاد شده و روند کاهشی تعداد زلزله نشان دهنده کاهش تنشهای موجود در زیرزمین می باشد. با اینحال تا چند روز نباید احتیاط را از دست داد.

نکته مهم بعدی تاثیر فعالیت این گسل به گسلهای همجوار و بنیادی دیگر می باشد. تاثیر فعالیت این گسل به گسل بنیادی و خطرناک شمال تبریز که از میانه شروع و پس از عبور از بستان آباد وارد شمال شهر تبریز می شود محتمل می باشد. بنابراین اهالی مناطق شرق و مرکزی آذربایجان شرقی خصوصا شهرستانهای میانه، بستان آباد و تبریز بایستی با حفظ آرامش در هوشیاری کامل، آمادگی قبل از زلزله را داشته باشند.
۱۷ آبان ۱۳۹۸

بیشتر بخوانید

یک مسافر ایرانی در کانادا با ابتلا به کرونا تحت مراقبت قرار گرفت.

اؤیرنجى : یک مسافر ایرانی در کانادا به ویروس کرونا مبتلا بوده و تحت مراقبت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *