جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / ترور / جواد احمدی یئکانلی

ترور / جواد احمدی یئکانلی

یک کلمه فرانسوی است به معنی وحشت و وحشت افکنی. اما تعریف ترور فرق دارد، ترور عملی برای کشتن شخص برجسته به دلایل سیاسی، مذهبی یا مالی است.

ترور  نوعی عمدی قتل شخصی مهم می‌باشد که با هدف کیفر یا با اهداف سیاسی انجام می‌گیرد. فرد کشته شده دارای مقام یا شهرت یا علایق سیاسی است یا به دلیل اهانت به یک مرام عقیدتی مانند یک مذهب مورد سو قصد قرار می‌گیرد.
به طور کلی میتوان گفت ترور یعنی قتل یک یا چند نفر به خاطر اهداف سیاسی یا اقتصادی یا مذهبی.

گرچه در مورد تعریف ترور هنوز جایی بحث وجود دارد و بعضی‌ها میخواهند قتل یک شخصیت سیاسی را از این تعریف حذف کنند. ( دقت کنید قتل با هدف سیاسی را نه، بلکه منظورشان قتل یک شخصیت سیاسی است که به جز یک شخص سیاسی کس دیگری کشته نشود)

آیا اقدام دیشب ارمنستان عمل تروریستی بود؟
بلی،
ارمنستان دقیقا بخاطر هدف سیاسی در جنگ قاراباغ دست به قتل عام غیر نظامیان زد؛ ارمنستان با این اقدام میخواهد آزربایجان را عصبانی کرده تا آنها نیز خاک ارمنستان و غیر نظامیان را مورد هدف بگیرند و این توجیهی باشد برای دخالت مستقیم روسیه و کشور سوم در جنگ قاراباغ.
آزربایجان با دوری از همچین عملی راه خود را برای بازپس گیری خاک خودش، هموارتر میکند.

ارمنستان یک حاکمیت تروریستی دارد. سعی میکنیم بعضی از اقدامات تروریستی ارمنستان را این نوشته نشر دهیم.
بیشتر و در طی دهه ۱۹۹۰ میلادی ارمنستان بارها و بارها دست به اقدامات تروریستی در قاراباغ زده است. برای اطلاعات بیشتر به کتاب مجموعه اسناد سازمان ملل در مورد مناقشه قاراباغ مراجعه شود. ( فایل پی‌دی‌اف کتاب را منتشر کرده‌ایم)

ارمنستان با تشکیل دادن گروه تروریستی آسالا چند وقتی کل دنیا را مورد تهدید قرار دادند؛ آسالا که خط مشی مارکسیستی داشت در لبنان پایگاه داشت؛ این سازمان تروریستی در سال ۱۹۷۵ در خلال جنگ داخلی لبنان با کمک جبهه آزادی فلسطین(!) و توسط هاگوپیان پایه‌ریزی شد.

اهداف این گروه قبولاندن ترکیه به دروغ نسل کشی ارامنه و پرداخت غرامت، قتل دشمنان ارمنستان بزرگ و … بود.
زوری بالایان از تروریست‌های مشهور ارمنی در آموزش دادن نیروهای آسالا نقش موثری داشت.

آسالا چندین سال در ایران، ترکیه، فرانسه، آمریکا و ۱۶ کشور دیگر توانست اقدامات تروریستی انجام دهد. اوج فعالیت این گروه تروریستی در دهه ۱۹۹۰ بود که حتی موفق شد مجلس کبیر ترکیه را منفجر کند. بعد از منجفر کردن فرودگاهی در لس آنجلس و سپس در پاریس بیش از صد کشور آسالا را وارد لیست تروریستی خود کردند.

آسالا توسط زوری بالایان در سال ۱۹۹۳ یک گروه تروریستی لزگی را تشویق به اقدام تروریستی علیه آزربایجان کرد.
تروریستی به اسم آذر اصلانوف نقشه ترور و بمب لازم را از زوری بالایان گرفته و در ایستگاه قطار باکو، منفجر کرده بود.
در نتیجه‌ی این اقدام تروریستی ۱۳ نفر شهید و ۴۰ نفر زخمی شدند. یکی از شهیدان یک خانم باردار بود و یکی دیگر از شهیدان یک دختر بچه ۶ ساله بود.

آذر که بعدا توسط سازمان امنیت آزربایجان دستگیر شد اعتراف کرده بود که مهمات و نقشه علمیات را از زوری بالایان دریافت کرده است.

آزربایجان بلافاصله از اینترپل خواستار بازداشت زوری شد، در سال ۲۰۰۵ بالایان در ایتالیا توسط اینترپل دستگیر شد. اما با مداخله سفیر فرانسه در ایتالیا و وزیر امور خارجه ارمنستان، اینترپل تروریست ارمنی را با استناد بند سوم اساسنامه اینترپل مبنی براین که پلیس بین‌الملی حق ندارد در مواردی که ماهیت سیاسی، نظامی، دینی و نژادی دارد دخالت کند، بالایان را آزاد نمود.

گرچه همین مورد باعث بدنامی اینترپل در سطح جهانی شد و آزربایجان همکاری خود با اینترپل را به نقطه صفر رساند.

اینها فقط گوشه‌های از تروریست‌های ارمنستان است، در داخل ارمنستان علمیات تروریستی حاکمیت بر علیه مخالفناش حتی داد فرانسه و روسیه را نیز درآورده بود.
یک بار چند نفر ریختن داخل مجلس ارمنستان کل مجلس را به گلوله بستن و رفتن، به همین راحتی.

ارمنستان تبدیل به یک کشور تروریستی شده است، وجود همچین کشوری با این تفکرات و اعمال تهدیدی بزرگ برای امنیت خاورمیانه است.

 

بیشتر بخوانید

مصطفا ملکیان، فارسی‌زبان یا فارسی‌دان / ایواز طاها

  مرکز یک موجود یکپارچه نیست، واقعیتی است با گسل‌های متعدد در درون خود. همه‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *