جمعه - ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / ترکیب جمعیتی جغرافیای ایران نام با نگاهی به مقاله”ایران بیش از فارس هاست”

ترکیب جمعیتی جغرافیای ایران نام با نگاهی به مقاله”ایران بیش از فارس هاست”

 

اؤیرنجى :اخیرا خانم پروفسور براندا شافر مقاله ای تحقیقی با عنوان “ایران بیش از فارس هاست” نگاشته که نشان می دهد، ادعای فارس ها که همیشه خود را به عنوان اکثریت ساکنان این جغرافیا معرفی می نموده اند دروغی بیش نبوده است!

خانم براندا شافر در تحقیق مذکور چندین جدول‌ آماری جای داده است که یکی از آنها جدول درصد جمعیتی ائتنیک‌های ایران می‌باشد. دراین جدول به استناد تحقیقی به نام «بررسی و سنجش شاخص‌های فرهنگ عمومی کشور» که توسط «شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» به ریاست آقای منصور واعظی در سال ۲۰۱۰ انجام شده است درصد جمعیتی ائتنیک‌های ایران به ترتیب زیر قید شده است:

فارسها ۴۷ درصد

ترک‌ها ۲۳ درصد

شمالی‌ها ۹ درصد

کردها ۸ درصد

لرها ۷ درصد

عرب‌ها ۲ درصد

بلوچ‌ها ۲ درصد

جمع این درصدها ۹۸ می‌شود و ۲ درصد باقی مانده نیز به سایر ائتنیکهای کوچک مانند ارمنی و آشوری و غیره تعلق می‌گیرد.

ولی در همین تحقیق در بخش «اظهار نظرهای رسمی» به دو نقل قول مشهور اشاره شده است.

اول: در دسامبر ۲۰۰۹ حمید رضا حاج بابایی نماینده مجلس و وزیر آموزش پرورش سابق گفته بود: «۷۰ درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است؛ این گونه دانش‌آموزان چگونه می‌توانند با دانش‌آموزانی که در تهران تحصیل می‌کنند رقابت کنند.»

نتیجه منطقی که از این اظهار نظر می‌توان گرفت این است که زبان مادری ۷۰ درصد جمعیت کشور فارسی نیست؛ به عبارت دیگر فارسها ۳۰ درصد جمعیت کشور هستند.

دوم: در ژانویه ۲۰۱۲ علی اکبر صالحی وزیر خارجه وقت ایران طی سفری به ترکیه به خبرنگاران گفت: «۴۰ درصد مردم ایران ترکی حرف می‌زنند».

نتیجه منطقی این اظهار نظر این است که ۴۰ درصد مردم ایران ترک هستند چون در ایران تقریباً هیچ غیر ترکی وجود ندارد که ترکی سخن بگوید.

خانم شافر در نوشته‌اش تصریح می‌کند در ایران بررسی‌های آماری بسیاری صورت می‌گیرد که غالباٌ نتایج آنها منتشر نمی‌شود. آنهایی که منتشر می‌شوند به زیان غیر‌فارس‌ها دستکاری می‌شوند. البته این مساله موضوعی دانسته است و تصریح این تحقیق تاکیدی بر یک دانسته است.

لذا می‌توان متصور شد آماری که از سوی شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده است آماری دستکاری شده است و آماری صحیح است که وزرای آموزش و پرورش و خارجه ایران به استناد آنها و البته به صورت ناخودآگاه بیان کرده اند. چون اساساً هیچ وزیری چنین ارقامی را ندانسته و شانسی به زبان نمی‌آورد.

جالب است وقتی ارقام ارائه شده توسط وزرای آموزش و پرورش و خارجه در خصوص درصد جمعیتی فارسها و ترکها با ارقام ارائه شده توسط شورای فرهنگ عمومی تعویض می‌شود جمع کل درصدهای جمعیتی همان ۹۸ میشود و نتیجه جمع نهایی تغییر نمی‌کند. توگویی دیگر آمارها دستکاری نشده و فقط آمار درصد جمعیتی ترک‌ها و فارس‌ها دستکاری شده اند.

با این وصف به نظر می‌رسد همان آمارهای ۳۰ درصد فارس و ۴۰ ترک که توسط وزرا به زبان رانده شده اند واقعیت دارند نه آمار بزک شده شورای فرهنگ عمومی.

خانم شافر یک مورد دیگر از جعل و قلب آماری در خصوص درصد جمعیتی ائتنیکهای ایران روایت می‌کند که خالی از لطف نیست. وی نوشته است:

بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ منبع آماری سازمان سیا موسوم به World Factbook جمعیت فارسهای ایران را ۵۱ درصد و جمعیت آزربایجانیهای ایران را ۲۴ درصد اعلان می‌کرد. در سال ۲۰۱۱ به یکباره و بدون هیچ توضیحی جمعیت فارسها به ۶۱ درصد افزایش یافته و جمعیت آزربایجانی‌ها به ۱۶ درصد کاهش یافت. از سال ۲۰۱۶ سیا بر خلاف سایر کشورهای جهان از ارائه درصدهای جمعیتی ائتنیکهای ایران خودداری کرد زیرا به نظر می‌رسید آمارهای ارائه شده قابل اعتماد نیستند.

با توجه به سابقه دیرین و ید طولای ملی‌گرایان ایرانی-فارسی خصوص در جعل و قلب به نفع خودشان می‌توان متصور بود که منابع سیا نیز از تأثیر لابی فارسی (و شاید ارمنی) در امان نبوده و به چنین اشتباهاتی دچار شده‌اند.

نکته تأسف برانگیز اینکه خانم شافر می‌نویسد بیشتر تحقیقات‌های علمی در جهان در خصوص ایران این منبع سیا را مورد استناد قرار داده اند.

بیشتر بخوانید

دادگاه دانمارک یک جاسوس رژیم ایران را به ۷ سال حبس محکوم کرد.

  اؤیرنجى : دادگاه عالی دانمارک تقاضای فرجام خواهی یک شهروند نروژی ایرانی تبار را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *