خانه / آذربایجان / ترکیه: بازگرداندن لاچین به آذربایجان مایه خرسندی است

ترکیه: بازگرداندن لاچین به آذربایجان مایه خرسندی است

اؤیرنجی: وزارت امور خارجه ترکیه ضمن ابراز خرسندی از بازگرداندن شهر لاچین و روستاهای زابوخ به آذربایجان آن را گامی مهم برای برقراری صلح و ثبات در قفقاز جنوبی دانست.

وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از بازگرداندن شهر لاچین و روستاهای زابوخ به جمهوری آذربایجان ابراز خرسندی کرد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: مایه خرسندی است که امروز در چارچوب اجرای مفاد بیانیه سه جانبه مورخ ۹ نوامبر ۲۰۲۰ به آذربایجان بازگردانده شده است.

گفتنی است پس از جنگ دوم قره‌باغ و امضای بیانیه سه جانبه بین آذربایجان، ارمنستان و روسیه در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، نیروهای روسیه و ارمنی مسیری به نام «کریدور لاچین» که به طور موقت تحت کنترل عناصر روس بود در پیش گرفتند. شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس در این مسیر واقع شده است. این منطقه تحت کنترل باکو قرار گرفت.

بر اساس اعلامیه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، جمهوری آذربایجان اعلام کرده‌ طی سه سال جاده جدیدی را در خارج از شهر لاچین بسازد که جمعیت ارمنی قره‌باغ از آن استفاده کنند. این جاده ۳۲ کیلومتری زودتر از موعد مقرر تکمیل شد و شهروندان ارمنستان ساکن قره‌باغ می‌توانند از آن استفاده کنند. نیروهای «حافظ صلح» روسی نیز پست‌های بازرسی خود را از کریدور قدیمی لاچین به جاده جدید منتقل خواهند کرد.

در تصاویر جدید منتشر شده از این منطقه مشاهده می‌شود که عناصر روسی که امنیت مسیر کریدور قدیم لاچین را تامین می‌کردند، اقدام به برداشتن پست‌های بازرسی خود کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارمنستان، جمعیت ارمنی ساکن در شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس نیز منطقه را ترک کردند.

گفتنی است شهر لاچین و روستاهای اطراف آن در سال ۱۹۹۲ از سوی ارمنستان اشغال شد و طی سال‌های گذشته شمار زیادی از ارمنی‌های سوریه و لبنان در این منطقه اسکان داده شده‌اند.

دولت آذربایجان طی سال‌های گذشته همواره نسبت به سیاست اسکان شهروندان کشورهای دیگر توسط ارمنستان در لاچین و دیگر مناطق قره‌باغ اعتراض داشته و این اقدام ایروان را مصداق نقض معاهده ژنو می‌داند.

بیشتر بخوانید

دو ماه بی خبری از سرنوشت خانواده آزربایجانی بازداشت شده در اعتراضات تبریز!

اؤیرنجی : علیرغم گذشت ۵۵ روز از بازداشت شدن امید هاشم پور، امیر هاشم پور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *