خبر فوری
خانه / آذربایجان / تریلر فیلم مستند “سن چاغیرسان گلرم من ” ؛ نمایش همدلی و وحدت تورکان آزربایجان، قشقایی و تورکمن صحرا+ ویدئو

تریلر فیلم مستند “سن چاغیرسان گلرم من ” ؛ نمایش همدلی و وحدت تورکان آزربایجان، قشقایی و تورکمن صحرا+ ویدئو

اؤیرنجى: “سن چاغیرسان گلیرم من” عنوان مستند جدید کارگردان و مستند ساز آزربایجانی “محمد علیمرادی” است که از اولین روزهای سیل در تورکمن صحرا در سخت ترین شرایط به پوشش مشکلات مردم تورکمن و کمک هایی که ملت تورک از آزربایجان و دیگر نقاط سرازیر سرزمین تورکمن نموده بودند پرداخت. 

محمد علی مرادی در این مستند زیبا و که به زبان تورکی ساخته شده و با موضوع یا سیل اردیبهشت ماه تورکمن صحرا می باشد همدلی بی نظیر و وحدت تورکان آزربایجان، قشقایی و تورکمن را به تصویر کشیده و نشان داده که وقتی یک تورک در هر جای دنیا دست یاری به سوی برادران و خواهران خود دراز نموده باشد از همه جا کمک ها به او سرازیر خواهد شد و اعتقادات مذهبی گوناگون اعم از شیعه و سنی نمی تواند هیچ تورکی را از دیگری دور نماید.

این کارگردان و مستند ساز آزربایجانی در مورد این مستندی که ساخته چنین نوشته است:

تریلر فیلم مستند “سن چاغیرسان گلرم من”
به محض منتشر شدن خبر سیل در تورکمن صحرا کاروان های امدادی آذربایجان و قشقایی راهی تورکمن صحرا شدند کاروان هایی با بنرهای نام آشنای تراختور و ترانه ی ” سن چاغیرسان گلرم من ” این بار این نوای شیرین فرزندان اوغوز (تورک) از همدلی در تورکمن صحرا طنین انداز شد.

این حجم از حمایت و همدلی در این فاجعه ، دیوار بی اعتمادی و شکاف های موجود بین دو منطقه  شیعه و سنی را در هم نوردید .

سردار آزمون بازیکن تورکمن که از همان روزهای اولیه سیل در میان مردم بود ، کسی که خود بارهای بار قربانی نژادپرستی در فوتبال ایران شده و علاقه قلبی اش به تراختور زبانزد عام و خاص است قول داد تا هواداران تورکمن را برای بازی تراکتور برابر پرسپولیس راهی تبریز کند.

سردار تورکمن به قول خود عمل کرد و هواداران ترکمن با همان شعار #سن_چاغیرسان_گلرم_من . .‌  راهی تبریز شدند. آنها آمدند با همان لباس های فاخر و دوست داشتنی شان.
تبریز و آذربایجان منتظر آنها بود.

دیگر می شود به قطعیت گفت که این دیوارهای بی اعتمادی فروریخته است.

فاجعه سیل از یک طرف و کمک های امدادی آذربایجان از طرف دیگر کمک هایی که بیشتر به نام هواداران تراختور ارسال شد نشان داد فوتبال می تواند محملی برای آشتی و نزدیکی باشد، کاری که سیاستمداران از انجام آن عاجز بودند به مدد توپ گرد رقم خورد اتحاد و همدلی ؛
“سن چاغیرسان گلرم من” فیلم مستند کوتاهی هست که تلاش کرده در اوج بحران عشق و علاقه ی تورک و تورکمن شیعه و سنی را به هم هر چند محدود به تصویر کشیده  و به نوعی تاثیر فوتبال و شبکه هواداری تیم تراختور را در ایجاد این ارتباط نشان دهد.
پ.ن :
این فیلم مستند تقدیمیست به روح بلند شش شهید که آسمانی شدند تا تورکمن صحرا به انتظار فرداهای سبز آرام بیارامد!

بیشتر بخوانید

‍ توحید امیرامینی در مراسم قلعه بابک ۱۳۹۶ : از زندانها راهی به آزادی خواهیم یافت

اؤیرنجى : توحید امیرامینی که هم اکنون بیش از ۱۶ ماه است که در بند۴ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *