خانه / آذربایجان / تریلر فیلم مستند “سن چاغیرسان گلرم من ” ؛ نمایش همدلی و وحدت تورکان آزربایجان، قشقایی و تورکمن صحرا+ ویدئو

تریلر فیلم مستند “سن چاغیرسان گلرم من ” ؛ نمایش همدلی و وحدت تورکان آزربایجان، قشقایی و تورکمن صحرا+ ویدئو

اؤیرنجى: “سن چاغیرسان گلیرم من” عنوان مستند جدید کارگردان و مستند ساز آزربایجانی “محمد علیمرادی” است که از اولین روزهای سیل در تورکمن صحرا در سخت ترین شرایط به پوشش مشکلات مردم تورکمن و کمک هایی که ملت تورک از آزربایجان و دیگر نقاط سرازیر سرزمین تورکمن نموده بودند پرداخت. 

محمد علی مرادی در این مستند زیبا و که به زبان تورکی ساخته شده و با موضوع یا سیل اردیبهشت ماه تورکمن صحرا می باشد همدلی بی نظیر و وحدت تورکان آزربایجان، قشقایی و تورکمن را به تصویر کشیده و نشان داده که وقتی یک تورک در هر جای دنیا دست یاری به سوی برادران و خواهران خود دراز نموده باشد از همه جا کمک ها به او سرازیر خواهد شد و اعتقادات مذهبی گوناگون اعم از شیعه و سنی نمی تواند هیچ تورکی را از دیگری دور نماید.

این کارگردان و مستند ساز آزربایجانی در مورد این مستندی که ساخته چنین نوشته است:

تریلر فیلم مستند “سن چاغیرسان گلرم من”
به محض منتشر شدن خبر سیل در تورکمن صحرا کاروان های امدادی آذربایجان و قشقایی راهی تورکمن صحرا شدند کاروان هایی با بنرهای نام آشنای تراختور و ترانه ی ” سن چاغیرسان گلرم من ” این بار این نوای شیرین فرزندان اوغوز (تورک) از همدلی در تورکمن صحرا طنین انداز شد.

این حجم از حمایت و همدلی در این فاجعه ، دیوار بی اعتمادی و شکاف های موجود بین دو منطقه  شیعه و سنی را در هم نوردید .

سردار آزمون بازیکن تورکمن که از همان روزهای اولیه سیل در میان مردم بود ، کسی که خود بارهای بار قربانی نژادپرستی در فوتبال ایران شده و علاقه قلبی اش به تراختور زبانزد عام و خاص است قول داد تا هواداران تورکمن را برای بازی تراکتور برابر پرسپولیس راهی تبریز کند.

سردار تورکمن به قول خود عمل کرد و هواداران ترکمن با همان شعار #سن_چاغیرسان_گلرم_من . .‌  راهی تبریز شدند. آنها آمدند با همان لباس های فاخر و دوست داشتنی شان.
تبریز و آذربایجان منتظر آنها بود.

دیگر می شود به قطعیت گفت که این دیوارهای بی اعتمادی فروریخته است.

فاجعه سیل از یک طرف و کمک های امدادی آذربایجان از طرف دیگر کمک هایی که بیشتر به نام هواداران تراختور ارسال شد نشان داد فوتبال می تواند محملی برای آشتی و نزدیکی باشد، کاری که سیاستمداران از انجام آن عاجز بودند به مدد توپ گرد رقم خورد اتحاد و همدلی ؛
“سن چاغیرسان گلرم من” فیلم مستند کوتاهی هست که تلاش کرده در اوج بحران عشق و علاقه ی تورک و تورکمن شیعه و سنی را به هم هر چند محدود به تصویر کشیده  و به نوعی تاثیر فوتبال و شبکه هواداری تیم تراختور را در ایجاد این ارتباط نشان دهد.
پ.ن :
این فیلم مستند تقدیمیست به روح بلند شش شهید که آسمانی شدند تا تورکمن صحرا به انتظار فرداهای سبز آرام بیارامد!

بیشتر بخوانید

عقب‌نشینی مسؤولان نافرهنگی تبریز در برابر فشار افکار عمومی آذربایجان / محمد رحمانی فر

اخبار واصله حاکی از آن است که به دنبال اعتراضات صورت‌گرفته در فضای مجازی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *