خانه / آذربایجان / تشکیل کمیته صیانت از آثار رضا سرابی و موزه مشاغل تبریز / محمد رحمانی فر

تشکیل کمیته صیانت از آثار رضا سرابی و موزه مشاغل تبریز / محمد رحمانی فر

متأسفانه رضا سرابی، مجموعه‌دار بزرگ آذربایجانی و مؤسس موزه مشاغل بازار تبریز، در پی کارشکنی‌های مسؤولین فرهنگی و غیر فرهنگی تبریز با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد و کار تا آنجا پیش رفت که به زندانی شدن وی انجامید!

 

هر چند زندانی شدن فردی که عمرش را صرف زنده نگه‌داشتن تاریخ و فرهنگ آذربایجان نموده‌بود، موجب تأثر دوستداران تاریخ و فرهنگ آذربایجان گردید ولی اعتراضات این عده هم نتوانست تأثیر چندانی بر مسؤولین بی‌عمل تبریز داشته‌باشد!

 

با این حال، آنچه نگرانی دوستداران تاریخ و فرهنگ آذربایجان را دوچندان می‌کند، دعوت رسمی مسؤولین فرهنگی اصفهان از رضا سرابی است. هرچند این دعوت ظاهراً فقط جهت حضور در یک سخنرانی و بیان تجربیات شخصی وی می‌باشد ولی اخبار غیررسمی که خود آقای سرابی هم صحت آنها را رد نمی‌کند، حاکی از آن است که مسؤولین اصفهانی به دنبال جلب نظر وی جهت راه‌اندازی موزه‌های مشابه در آن شهر و چه بسا انتقال موزه شخصی وی به آن شهر هستند!

 

افسوس که درد بی‌عملی مسؤولین تبریز را درمانی نیست و سال‌هاست که تاریخ و فرهنگ آذربایجان در سکوت خائنانه آنها دستخوش تاراج زمان گردیده‌است. شکی نیست که در برابر این سکوت و بی‌عملی خائنانه مسؤولین فرهنگی و غیرفرهنگی تبریز نمی‌توان به یک افسوس بسنده کرد و آنها باید در برابر کارهایی که باید می‌کردند و نکردند پاسخگو باشند!

 

اما در این میان، گروهی از دلسوزان تاریخ و فرهنگ آذربایجان گرد هم آمده‌اند تا با تشکیل ” کمیته صیانت از آثار رضا سرابی” گامی عملی در راستای محافظت و صیانت از مجموعه ارزشمند این مجموعه‌دار گرانقدر آذربایجان بردارند.

 

اینجانب، با شناختی که از اعضای کمیته مزبور دارم، اذعان می‌دارم که تک تک این افراد مصداق بارز همان جمله معروفی هستند که می‌گوید: “برای مردان بزرگ هیچ بن‌بستی وجود ندارد، چون آنها بر این باورند که یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت!” از این رو به نوبه خودم در برابر این زنان و مردان بزرگوار سر تعظیم فرود می‌آورم و از تمام دلسوزان تاریخ و فرهنگ آذربایجان استدعا دارم که به یاری آنها بشتابند.

بیشتر بخوانید

تخلیه غیر اصولی سد سهرین زنجان ؛ هزاران قطعه ماهی تلف شدند!

اؤیرنجى : در پی استفاده بی‌رویه و تخلیه غیر اصولی آب سد طبیعی سهرین زنجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *