خانه / آذربایجان / تعلقیت ملی در میان اکراد آذربایجان از نگاه اسناد رسمی سال ۱۳۰۶ /دکتر توحید ملک زاده

تعلقیت ملی در میان اکراد آذربایجان از نگاه اسناد رسمی سال ۱۳۰۶ /دکتر توحید ملک زاده

محقق اسناد رسمی سال ۱۳۰۶ با دقت و ریزبینی فراوان گزارشی از اوضاع و احوال آذربایجان در سال ۱۹۲۷/۱۳۰۶ آماده کرده که یکی از این موارد دقیق هویت و احساس تعلقیت قومی اکراد در داخل آذربایجان و خارج آن می باشد. با دقت در این مواضع و هم در احساس تعلقیت ترکان آذربایجان که در پست آینده خواهد آمد موضوعی را نشان می دهد و آن چیزی نیست جز تغییر نکردن اوضاع از یکصد سال اخیر به اینور….

« اینان ( کردها ) نسبت به ترکان با فرهنگ فارسی کمتر اخت شده اند. هویتشان را خیلی خوب نمی شناسند. به مامورها (مامور ایران یا مامور عجم) می گویند. در کردستان و مناطق کرد آذربایجان مامور کرد وجود ندارد. همه اشان ترکند و خیلی کم فارسند. آنان کرد و کردستان را از ایران جدا تلقی می کنند. اما وجود این تفکر در میان کردان آذربایجان دلالت بر وجود ناسیونالیسم کردی نیست. در میانشان وجوداین عقیده تقریباً صفر بوده و کاملا ابتدایی می باشد. اختلافات قومی از تفاوت بین شیعه و سنی و همچنین از سیستم عشیرتی ناشی شده است.

با تقویت حکومت مرکزی ایران و بسط حاکمیت دولتی در کردستان از یک سو و از سوی دیگر به سبب تبلیغ انتساب اکراد به آریایی ها محتمل است تمایل کردها به فارس ها بیشتر شود.»

آذربایجان در اوایل دوره پهلوی، ترجمه دکتر توحید ملک زاده، تیریز ، انتشارات اختر چاپ دوم: ۱۳۹۹

۳۰شهریور ۱۴۰۱

بیشتر بخوانید

مهدی حمیدی شفیق به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد

اؤیرنجى: مهدی حمیدی شفیق، فعال حرکت ملی آذربایجان، به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل شده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *