سه شنبه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / تلاش آزربایجان برای تنش‌زدایی از روابط ترکیه و اسرائیل

تلاش آزربایجان برای تنش‌زدایی از روابط ترکیه و اسرائیل

اؤیرنجى : رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که پرزیدنت الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آزربایجان، با هدف بهبود روابط ترکیه و اسرائیل به یک رشته «گام‌های عملی» روی آورده است.

بر اساس این گزارش‌ها، پرزیدنت علی‌اف در گفت‌وگوی تلفنی در طول هفته جاری با پرزیدنت اردوغان، پیشنهاد میانجی‌گری برای تنش‌زدایی از روابط اسرائیل و ترکیه را مطرح کرد.

والانیوز و جروزالم پست نوشته‌اند که دو دولت ترکیه و اسرائیل به این کوشش، روی باز نشان داده‌اند.

جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آزربایجان شمالی نیز هفته گذشته در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی‌اش، گابی اشکنازی، گفته بود که باکو علاقه‌مند به تلاش برای بهبود روابط اسرائیل و ترکیه است.

مقامات ارشد اسرائیلی در این زمینه به والانیوز گفته‌اند که آزربایجان خواهان آن است که دو دوست مهم باکو به مسیر مناسبات عادی خود بازگردند.

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، حمایت مشترک نظامی اسرائیل و ترکیه از آزربایجان در جنگ دوم قارا‌باغ ، به پرزیدنت علی‌اف جهت کوشش برای رفع تنش‌ ترکیه و اسرائیل انگیزه داده است.

جنگ اخیر شش هفته‌ای قارا‌باغ ، با پیروزی چشمگیر ارتش آزربایجان در آزادسازی بخش‌های وسیعی از مناطق اشغال شده و تحمیل پذیرش شکست به ارمنستان، به پایان رسید.

ترکیه به صورت آشکار و قاطع از آزربایجان در نبرد اخیر قارا‌باغ حمایت، و حتی برای اعزام نیروی نظامی ابراز آمادگی کرد.

اسرائیل نیز ارسال انواع تسلیحات برای ارتش آزربایجان در آستانه آن جنگ و در طول یک ماه و نیم نبردها را گسترش داد در حالی که دقیقا در همان زمان، سفارت ارمنستان در تل‌آویو گشایش یافته بود.

مقامات ارشد آزربایجان، از جمله حکمت حاجی‌اف، مشاور ارشد الهام علی‌اف، آشکارا کارآیی تسلیحات اسرائیلی، از جمله پهپادهای تهاجمی از نوع انتحاری را در نبردهای قارا‌باغ تحسین کرده بودند.

پرزیدنت اردوغان در پاسخ به کوشش پرزیدنت علی‌اف و در راستای بهبود رابطه ترکیه با اسرائیل، در دوره اخیر از بیان انتقاد از اسرائیل خودداری کرده است.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *