چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / تلاش نافرجام رضاخان برای تغییر نام آذربایجان به آذرباد / دکتر توحید ملک زاده

تلاش نافرجام رضاخان برای تغییر نام آذربایجان به آذرباد / دکتر توحید ملک زاده

رضاخان پالانی برای جعل هویت تاریخی آذربایجان، قصد داشت نام این خطه را به آذرباد تغییر دهد که موفق به انجام آن نشد.

 پس از بازگشت از خوزستان و سرکوب شیخ خزعل سفر به آذربایجان و آوردن امیرطهماسبی به تهران در برنامه کاری سردار سپه قرار گرفت. امیرلشکر عبدالله خان امیرطهماسبی که با توجه به اقداماتش در بین آذربایجانیان محبوب القلوب بود به تهران اورده شد تا در جلب حمایت ترکان آذربایجانی از رضاخان اقداماتی انجام دهد.

سفر رضاخان به آذربایجان در خرداد ۱۳۰۴ آخرین چک لیست وی برای انهدام نظام قاجاریه بود. دو ماه پس از سفر رضاخان به آذربایجان سیل تلگرامها و نامه های اهالی آذربایجان برای خلع قاجاریه به تهران سرازیر شد.

سردار سپه در تبریز از اهمیت آذربایجان و می گوید و درباره تغییر نام آذربایجان چنین می گوید: « نظر به اینکه مردم آذربایجان در همه مسائل حساس کشور فعالانه شرکت کرده حتی در دوره جنگ که همرزم برادران نظامی بوده و همچنین عشایر و مردم آذربایجان تا طرح خلع سلاح عمومی همکاری کرده اند و وفاداری و پشتیبانی خود را از دولت مرکزی اعلام کرده¬اند لازم می دانم بر طبق علاقه شخصی خود به این سرزمین باافتخار سفر نمایم.

تغییر نام آذربایجان به آذرباد چون اسم آذربایجان بی¬خط نیست و در بعضی جراید قفقاز، آذربایجان ایران را آذربایجان جنوبی نامیده_اند و خطر تجاوز به این سرزمین وجود دارد. برای رفع سوتفاهمات و دفع خطر پیشنهاد می شود که اسم آذربایجان به آذرباد و اهالی آن آذربآبادی نامیده شوند.»( ستاره ایران، شماره ۱۲۰( ۲۰/۳/۱۳۰۴) ص: ۱، به نقل از شیری آذر، ص: ۱۷)

بیشتر بخوانید

اکبر صادقی با تودیع قرار از زندان اورمیه آزاد شد.

اؤیرنجى : اکبر صادقی فعال ملی مدنی آزربایجانی امروز ۲۰ مرداد ۹۹ با تودیع قرار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *