خانه / آذربایجان / توافق ازبکستان و آذربایجان بر بسط و توسعه مشارکت استراتژیک

توافق ازبکستان و آذربایجان بر بسط و توسعه مشارکت استراتژیک

اؤیرنجی: شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان و الهام علی‌اف رئیس جمهور آزربایجان بیانیه تعمیق مشارکت استراتژیک و گسترش همکاری‌های همه جانبه بین دو کشور را امضا کردند.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری ازبکستان، مراسم استقبال رسمی از الهام علی‌اف که برای یک سفر رسمی به تاشکند آمده است، در کاخ ریاست جمهوری “گؤک‌سارای” برگزار شد.

پس از پایان این مراسم، دیدارهای دو جانبه و بین هیئتی بین میرضیایف و علی‌اف صورت گرفت.

روسای جمهور دو کشور در این دیدار در خصوص موضوعاتی همچون توسعه همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های تجاری-اقتصادی، سرمایه‌گذاری، صنعت، نفت-گاز، گاز-شیمی، نساجی، ساختمان، مواد غذایی و کشاورزی، بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین گسترش همکاری‌ها در زمینه حمل و نقل، توسعه کریدورهای حمل و نقل و بهبود تعرفه گمرکی مورد بررسی قرار گرفت.

میرضیایف در این دیدار با اشاره به اینکه آزربایجان دوست نزدیک و شریک راهبردی مهم و مورد اعتماد ازبکستان است، تاکید کرد که دو کشور دارای زبان، مذهب، سنت و فرهنگ مشترک هستند.

وی تصریح کرد: همکاری‌های دو کشور بر اساس منافع متقابل به سطح بالایی ارتقا یافته و دوستی و درک متقابل بین کشورها تقویت شده است.

وی عزم خود را برای گسترش بیشتر مشارکت استراتژیک ازبکستان و آزربایجان و غنی سازی آن با محتوای جدید ابراز کرد.

علی اف با اشاره به اینکه این سفر گواه این است که روابط برادرانه و دوستانه بین دو کشور بر پایه‌های محکمی استوار است، گفت: امروز، بسیار خوشحالیم که ازبکستان را به عنوان کشوری می‌بینیم که تحت رهبری میرضیایف، سیاست خارجی قوی و مستقل را اجرا می کند. همچنین با تکیه بر منابع خود به موفقیت‌های بزرگی در توسعه اقتصادی-اجتماعی دست یافته است.

در مورد استفاده از راه آهن باکو – تفلیس – قارص توافق شد

در این دیدار رهبران بر اهمیت تحقق پروژه های مشترک و افزایش صادرات به کشورهای ثالث تاکید کردند.

در این زمینه با تشکیل کارگروهی به ریاست وزرای حمل و نقل به منظور افزایش بهره وری کار در این حوزه با استفاده از کریدورهای حمل و نقل از جمله راه آهن باکو – تفلیس – قارص و رفع موانع مربوط به معابر ترانزیتی موافقت شد.

روسای جمهور آزربایجان و ازبکستان در این دیدار بر توسعه همکاری‌ها بین پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ دو کشور توافق کردند و در این چارچوب با برگزاری اولین مجمع تجاری منطقه‌ای و نمایشگاه صنعتی در تاشکند در سال جاری موافقت کردند.

میرضیایف و علی‌اف پس از مذاکرات، بیانیه تعمیق مشارکت استراتژیک و گسترش همکاری های همه جانبه بین ازبکستان و آزربایجان را امضا کردند.

همچنین ۱۸ توافقتنامه بین دو کشور امضا شد که شامل همکاری در زمینه‌های صنعتی، حمل و نقل جاده ای، مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، نظامی، بین منطقه‌ای، نظامی- فنی و گردشگری می‌شود.

بیشتر بخوانید

تبریز؛ چهارمین مراسم سالگرد بزرگداشت استاد حسن دمیرچی

اؤیرنجى: مراسم چهارمین سالگرد درگذشت حسن هرگلی موزیسین و فعال ملی مدنی سرشناس آذربایجانی  در تبریز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *