چهارشنبه - ۱ آبان ۱۳۹۸
خانه / اخبار / توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی؛ دادگاه فعالین ملی آزربایجانی محبوس در زندان اوین برگزار گردید

توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی؛ دادگاه فعالین ملی آزربایجانی محبوس در زندان اوین برگزار گردید

اؤیرنجى: دادگاه رسیدگی به اتهامات توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی دو فعال تورک‌ محبوس در زندان اوین که از اوایل اسفند سال گذشته در ارتباط با گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اوین منتقل شده‌اند صبح دیروز یکشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۸ در شعبه ۲۶ بیدادگاه انقلاب تهران با حضور کارشناسان اداره اطلاعات و به ریاست قاضی ماشالله احمدزاده برگزار شد.

” اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام ” دو اتهامی بوده که این دو فعال ملی آزربایجانی ضمن رد آنها، در مقام دفاع از اقدامشان مبنی بر تکثیر بروشورهای مرتبط با روز جهانی زبان مادری برآمده‌اند.

به گفته این دو فعال؛ جلسه دادگاه بیشتر از طرح سئوال حول اتهامات، اختصاص به نکته نظرات ، پیشنهادات و سئوالات کارشناسان اداره اطلاعات سپری شده است.

کارشناسان اداره اطلاعات در یکی از سؤالات: نظر فعالین در باره آشتی ملی و چگونگی دستیابی به این امر را جویا شده‌اند که توحید امیر امینی نقض حقوق شهروندی و سرکوب سیستماتیک حقوق اتنیکها در جغرافیای ایران نام را موانع تحقق آن دانسته است.

در سؤال دیگری، کارشناسان نظر فعالین راجع به عباس لسانی زندانی و فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی محبوس در زندان اردبیل را جویا شده‌اند که فعالین بیان داشته‌اند: “عباس لسانی هر روز تکثیر می‌شود چون خواست حقوق زبانی و ملی تورکها هر روز در حال تکثیر شدن است “.

در پایان ، قاضی دادگاه به جهت مکفی نبودن زمان رسیدگی مقرر کرده که طی روزهای آینده نیز دومین جلسه دادگاه در این شعبه برگزار گردد.

بیشتر بخوانید

دیدار حساس امروز اردوغان و پوتین! / حسن راشدی 

امروز سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ( ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹) ساعت ۲۲، زمان تعلیق عملیات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *