دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / اخبار / تورکها در افغانستان خواهان استقلال “تورکستان جنوبی”شدند

تورکها در افغانستان خواهان استقلال “تورکستان جنوبی”شدند

اؤیرنجى:گروهی از تظاهرکننده ها در شمال افغانستان در سومین روز راهپیمایی پرچم “تورکستان جنوبی” را با خود حمل کرده و گفته اند خواهان ایجاد “ترکستان مستقل” در شمال این کشور استند.

تظاهرات در پی بازداشت یک فرمانده اوزبیک تبار و از نزدیکان ژنرال دوستوم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد.

نظام الدین قیصاری نماینده ویژه ژنرال دوستم در استان شمالی فاریاب و فرمانده پلیس روستای قیصار روز دوشنبه در جریان یک نشست امنیتی در فاریاب از سوی نیرو های امنیتی افغانستان بازداشت شد.

مقام های افغان گفته اند او به دلیل اهانت به مقام های امنیتی افغان و تهدید سربازان بازداشت شده اما هواداران این فرمانده مقتدر در شمال گفته اند کابل برای جلوگیری از اجرای عملیات های نظامی از سوی این فرمانده علیه گروه های تروریستی در شمال دستگیر و به کابل منتقل شده است. تظاهرات در دومین روز به خشونت کشیده شد و دست کم یک نفر در تیراندازی ها کشته شده و نه تن دیگر زخمی شده اند.

هنوز روشن نیست چه کسی به روی تظاهر کننده ها آتش گشوده اما تظاهر کننده ها نیروهای امنیتی افغانستان را متهم به حمله به تظاهر کننده ها کرده اند. نظام الدین قیصاری که از سوی ژنرال دوستم یک فرمانده شجاع خوانده شده از مخالفان سرسخت طالبان در شمال افغانستان بود که در ده ها عملیات نظامی علیه این گروه شرکت داشت.

مخالفان این فرمانده که رهبری هزاران شبه نظامی در شمال را به عهده داشت او را متهم به نقض حقوق بشر در روستا های فاریاب کرده اند. حالا تظاهر کننده ها روز شنبه با حمل پرچمی که به زبان ترکی رویش نوشته شده “ترکستان جنوبی” خواهان ایجاد “ترکستان مستقل” در شمال افغانستان شده اند. آنها حکومت مرکزی را به گسترش ناامنی ها در شمال افغانستان متهم کرده و گفته اند قصد شان این است که مناطق شمالی افغانستان از حکومت مرکزی جدا شود.

تظاهرکننده ها در چند روز گذشته بندر آقینه یکی از راه های مهم تجارتی میان افغانستان و آسیای میانه را مسدود کرده و هشدار داده اند تا آزادی فرمانده قیصاری به تظاهرات شان ادامه میدهند. ژنرال دوستم هم از دولت افغانستان خواسته نظام الدین قیصاری را فورا آزاد کند و هشدار داده ادامه این وضعیت پیامدهای ناگواری برای افغانستان خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

کشتی ایرانی حامل هروئین در آبهای ساحلی سریلانکا توقیف شد!

اؤیرنجى: مقامات ساحلی سریلانکا یک کشتی ایران حامل هروئین را در آب‌های ساحلی این کشور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *